Buzul göllerinin hacmi 30 yılda yüzde 50 arttı: Yedi milyon insan zarar görebilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) alınan uydu verilerine dayanan araştırmaya göre, iklim değişikliği nedeniyle dünya çapında buzulların erimesi sonucu oluşan göllerin hacmi son 30 yılda yüzde 50 arttı. 

Nature Climate Change (Doğa İklim Değişikliği) adlı bilim dergisinde 31 Ağustos Pazartesi günü, iklim değişikliği sebebiyle eriyen buzulların oluşturduğu göllerle ilgili, NASA uydu görüntülerinden elde edilen verilere dayanan bir çalışma yayımlandı. NASA’nın Landsat uydusundan elde edilen 250 bin adet görüntüye dayanan çalışmada, dünyada şu anki buzul gölü hacminin, 150 kübik kilometreden (37 kübik mil) fazla olduğu ortaya çıktı. Bu sayı, Erie Gölü‘nün hacminin üçte birine veya Cenevre Gölü‘nün hacminin iki katına eşit.

Kanada’nın Calgary Üniversitesi‘nden jeomorfolog Dan Shugar, buzul göllerinin meydana geldiği bölgelerde yaşayan insanların buzul göllerinden olumsuz etkileneceğini belirterek, bu çalışmanın potansiyel tehlikeleri ortaya koyması açısından önemli olduğunu söyledi.

Sözkonusu çalışma ayrıca, buzulların erimesiyle ortaya çıkan suyun denize nasıl ve ne kadar çabuk döküldüğünün daha iyi anlaşılmasını ve dolayısıyla deniz seviyesindeki yükselmeyle ilgili daha doğru sonuçların alınmasını sağlayacak.

Daha önce yapılan bir başka araştırmaya göre, 1994 ve 2017 yılları arasında eriyen buzullar, özellikle yüksek dağlık bölgelerde, yaklaşık 6,5 trilyon ton su meydana getirmişti. NASA uydu verilerine dayanan bu yeni araştırmaya göre ise, iklim değişikliği nedeniyle dünya çapında buzulların erimesi sonucu oluşan göllerin hacmi 30 yılda yüzde 50 arttı. 

Potsdam İklim Etkileri Araştırması Enstitüsü‘nden Anders Levermann,  son 100 yılda, deniz seviyesindeki artışların yüzde 35’inin buzulların erimesinden kaynaklandığını söyledi.

Dünyanın ortalama yüzey sıcaklığı, endüstri öncesi döneme göre 1 derece arttı ama yüksek dağ bölgeleri iki kat daha fazla ısındı. Bu da buzul erimelerini hızlandırdı.

Normal göllerin aksine buzul gölleri, genellikle buz, gevşek kaya ve taşlardan oluşan bir tortu ile doludur. Tortular sebebiyle, göllerde bariyerler oluşur, bu da suyun birikerek taşmasına ve sellerin yaşanmasına sebep olur. 

Sözkonusu araştırmaya göre, buzul gölü patlamaları olarak bilinen bu tür sel olayları, son yüzyılda binlerce kişinin ölmesine sebep oldu. Bunun yanı sıra köylere, hayvanlara ve yerleşim altyapılarına zarar verdi. En son kaydedilen olay, mayıs ayında Pakistan’daki Hunza Vadisi’nde meydana gelen buzul gölü patlamasıydı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), bu yıl ocak ayında hazırladığı raporda, Hindikuş-Himalaya bölgesinde 3 binden fazla buzul gölünün oluştuğunu ve bunların 33’ünün, yedi milyon kadar insanı etkileyebilecek tehlike potansiyeli taşıdığını söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus