RTÜK, 72 saat içinde lisans başvurusu yapmazsa Spotify’a erişim engeli getirecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet üzerinden yayın yapan Spotify, FoxPlay, Medyaport TV ve Paylas FM’e lisans başvurusu yapmaları için 72 saat süre tanıdı. RTÜK’ün ihtarnamesinde belirtilen yayıncı kuruluşlar bu süre içinde lisans başvurusunda bulunmazsa sitelerine erişim engeli getirilecek.

Resmi Gazete’de 1 Ağustos 2019 tarihinde, “Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu hakkında yönetmelik” yayımlanmıştı. Bu yönetmelik ile internet ortamında yayın yapmak isteyen kuruluşlara, yayın lisansı alma zorunluluğu getirilmişti.

RTÜK bugün yayımladığı ihtarnamede, henüz yayın lisansı başvurusunda bulunmayan Spotify, FoxPlay, Medyaport TV ve Paylaş FM’e 72 saat süre tanıdı. Lisans başvurusunda bulunmayan ve üç aylık lisans ücretinin yatırmayan kurumların sitelerine erişim engeli getirilecek.

Aynı yönetmeliğin bir başka maddesine göre lisans başvurusu yapılmaması durumunda, yayın yapan gerçek kişiler ile tüzel kişilere yönetim kurulu üyelerine ve genel müdürlere suç duyurusunda bulunulacak.

Netflix, Amazon Prime Video ve Mubi gibi bazı uluslararası yayıncılar ise lisans için başvuru süreçlerini başlatmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus