Altın madeni istemeyen Tokat Erbaa köylüleri, İstanbul’daki Verusa Holding’in önünde eylemdeydi: “O vadilerin ve yaylaların suyunu içmiş, yoğurdunu yemiş evlatlar olarak talana asla izin vermeyeceğiz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tokat’ın Erbaa ilçesindeki altın madeni projesini protesto eden Doğama Dokunma Platformu üyeleri, arama çalışmalarını yürüten Verusa Holding’in İstanbul’daki genel merkezi önünde açıklama yaptı.

Verusa Holding‘in İstanbul Maslak İz Plaza Giz’de bulunan binası önüne bir araya gelen çevrecilere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da destek verdi.

Ayazağa metro çıkışında toplanan kitle, sloganlarla bina önüne yürüdü. “Verusa Erbaa’dan defol” pankartının açıldığı eylemde açıklamayı, platform adına Keçeci Köyü Derneği üyelerinden Selinay Can okudu.

Şirketin yaylalarda çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Can, “Önümüzdeki günlerde sondaj makinalarını getirerek 20 bin dönüm alanda yaşam alanlarımızı, yaylalarımızı delik deşik edecekler. Bizler o vadilerin ve yaylaların suyunu içmiş, yoğurdunu, üzümünü yemiş olan evlatları olarak bu talana asla izin vermeyeceğiz. Seni yaylalarımızda istemiyoruz, senin pis işine, kirli altınına ihtiyacımız yok. Bizim yaylalarımız ve ovalarımızda yetişen ürünlerimiz bizim altınlarımızdır” diye konuştu.

Medyascope‘a konuşan Tokat Erbaa doğumlu İbrahim Arslan, “Erbaa’nın üstü altından daha değerli. Holdinglere suyumuzu, toprağımızı teslim etmeyeceğiz” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus