Kavala ve Demirtaş ile ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen Bülent Arınç: “Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala hakkındaki değerlendirmelerine Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği tepkiye ilişkin Posta gazetesi yazarı Murat Çelik’e konuştu.

“Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum”

Gazeteci Murat Çelik, Arınç ile yaptığı telefon görüşmesinin ayrıntılarını Twitter’da paylaştı. Çelik’in aktardığına göre Arınç, istifa etmediğini, Erdoğan ile yüz yüze konuşmadan istifa etmeyeceğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın Instagram‘dan, 10 Nisan’da da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun Twitter‘dan istifa metni yayınlamasına gönderme yapan Bülent Arınç, “Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sayın Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum” diye konuştu.

Murat Çelik’in, Bülent Arınç ile konuşmasından aktardıkları şu şekilde:

“Ben duygusal bir insanım. Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sayın Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım.”

“YİK’ten istifa edebilirim, partiden neden istifa edeyim?”

Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, ‘O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu’ diyebilirim. Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımız’ın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz. Daha önce de bazı açıklamalarım üzerine ‘Bunları söyleyen birinin YİK’te ne işi var’ türünden yorumlar yapanlar oldu. Oysa benim yapacak daha çok işim var. Ama öyle bir noktaya gelir ki bazen, orada kalmaktansa gitmek daha yerinde olur. Elbette sadece YİK’ten istifa ederim. Partiden neden istifa edeyim?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus