Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İllerimizi dört gruba ayırarak mart başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 16.00’da başlayan ve yaklaşık üç saat süren kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Erdoğan’ın, Gara operasyonu ve salgınla mücadele kapsamında alınan önlemler hakkındaki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Terör meselesini suhuletle çözmek için çeşitli adımlar attık. Buna rağmen terör örgütü yeniden eylemlere başladı”

Erdoğan sözlerine Gara operasyonundan bahsederek başladı: “Kabine toplantımızda bu harekâtın ayrıntıları üzerinde de durduk. 40 yıldır devlet olarak her yolu deneyerek terör bataklığını kurutmaya çalıştık. Ülkemizin siyasi ve sosyal çalkantıyla boğuştuğu dönemler terörün en çok azdığı dönemler olmuştur. Bölge ülkelerinin ve küresel güçlerin piyonu haline gelen örgüt, bir süre kendi kabuğuna çekilmiştir. Türkiye üzerinde hesabı olan çevreler 2013 yılından itibaren pek çok araçla birlikte PKK’yı da yeniden harekete geçirdiler. Bu dönemde terör meselesini suhuletle çözüme kavuşturmak için tüm risklerini göze alarak çeşitli adımlar attık. Kimsenin yüreği yanmasın diye her türlü gayreti samimiyetle gösterdik. Buna rağmen terör örgütü yeniden eylemlere başladı.”

“Her bir şehidimizin, gazimizin, hatta teröristin bir can olduğunu unutmuyoruz”

Erdoğan sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Burada rakam olarak ifade ettiğimiz her bir şehidimizin, her bir gazimizin, hatta her bir teröristin nihayetinde bir can olduğunu asla unutmuyoruz. Biz ne Batılılar gibi insanı metalaştıran ne PKK ve IŞİD benzeri sapkın örgütler gibi körü körüne ölümü yücelten ne de FETÖ’cüler gibi iradesini tek kişinin eline teslim eden bir anlayışa sahip değiliz. Medeniyetimizin temelinde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı vardır.”

“Terör örgütünü kınamayan hiç kimse kendisini bu ülkenin partisi ve siyasetçisi olarak takdim edemez”

Gara operasyonuna gösterdikleri tepki üzerinden muhalefet partilerine yüklenen Erdoğan, isim vermeden Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) şu sözlerle eleştirdi: “Terörle mücadele meselesi her türlü siyasi çekişmenin üzerinde tutulması gereken milli bir konudur. Her siyasi partinin sorumluluk duygusuyla hareket etmesini beklemek en tabii hakkımızdır. Tam tarifini yaparak, amasız bir şekilde terör örgütünü kınamayan hiç kimse kendisini bu ülkenin partisi ve siyasetçisi olarak takdim edemez. PKK ile arasına mesafe koyamadığı için bizim nezdimizde hiçbir zaman gerçek bir siyasi kurum haline gelemeyen bir parti var. Bu parti kendi resmi hesabından PKK ile irtibatlarını belgeleyen bir paylaşımda bulunduğu için İletişim Başkanımızı ‘Hesap vereceksin’ diye tehdit ediyor. Çukurlukta sınır tanımayan bu terör örgütü yardakçılarına Cumhur İttifakı olarak diyoruz ki esas bu millet sizden onca şehidimizin, onca gazimizin hesabını soracak. Hem de öyle bir soracak ki bir daha kimse benzer ihanetlere teşebbüs edemeyecek.”

“Bu operasyonun sorumlusu elbette tüm mensuplarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir”

Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da ağır ifadelerle yüklendi: “Peki bu ülkenin ikinci büyük partisi CHP’ye ne oluyor? Kılıçdaroğlu dün yine tamamı yalan bir sürü zırvayı sıraladı. Söylediklerine bakarak her şeyden önce bu zatın PKK terör örgütünün bugüne kadar hangi katliamları yaptığından, insanlıkla uzaktan yakından ilgisi bulunmadığından habersiz olduğunu anlıyoruz. Bu operasyonun sorumlusu elbette tüm mensuplarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Bunlar herhalde kendilerini bu ülkenin mensupları olarak görmedikleri için geçmişte Suriye’den Karabağ’a, Libya’dan Doğu Akdeniz’e kadar yaptığımız hiçbir operasyonu sahiplenmediler. Terör örgütüne samimi bir kınama yapmaya dilleri varmayanların yaşanan acı hadise karşısından şahsımızı ve devleti suçlama konusunda gösterdikleri gayreti ibretle takip ediyoruz.

“CHP grup toplantısında sergilenen pespayelik sözkonusu zatın rezil karakterinin tezahüründen başka bir şey değildir”

Dün Milli Savunma Bakanımız ve İçişleri Bakanımız bizzat gidip operasyonla ilgili hem CHP’nin başındaki zatı hem İYİ Parti Genel Başkanı’nı bilgilendirdiler. Ayrıca bakanlarımız TBMM Genel Kurulu’nda tüm milletvekillerine gereken izahatı verdiler. Bunun hemen ardından CHP grup toplantısında sergilenen pespayelik sözkonusu zatın rezil karakterinin artık iyice bildiğimiz tezahüründen başka bir şey değildir.”

“İllerimizi dört gruba ayırarak mart başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak salgının seyri ve zaman içinde atılacak normalleşme adımlarına değindi. Mart ayında aşılamada büyük bir ilerleme olacağını kaydeden Erdoğan, buna bağlı olarak yürürlükte olan sınırlamaların aşamalı şekilde gevşetileceğini söyledi:

“Kimi şehirlerimizde karşımıza iyi bir fotoğraf çıkarken kimi şehirlerimizde sıkıntı hâlâ ciddi boyutta. Mart, aşılamada çok büyük mesafe katedeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi dört gruba ayırarak mart başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranı gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz. Salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan kafe, restoran ve kıraathane gibi esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Halen uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerimizin durumu da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir. Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka ve aşılama kriterlerine göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus