Murat Yetkin yazdı – Yüzde yoktur günah, ört gözünü: 800 yıl önceden 8 Mart’a

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, Yetkin Report’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir yazı yayınladı. 880 yıl önce doğmuş ve Azerbaycan’ın Gence kentinde yaşamış şair Nizami’nin “Görmemekçin bir özgenin yüzünü / Yüzde yoktur günah, ört gözünü” beyitini başlığa taşıyan Yetkin, “Bu sözler bundan 800 küsur yıl önce söylendi. Ama bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü daha kadınların sosyal ve ekonomik haklarından çok, en temel insan hakkı olan yaşama hakkını tartışarak idrak ettiğimiz şu günlerde her zamankinden daha anlamlı” diye yazdı.

“Saldırganlığı daim kılmak için eşitlik kavramına da açıkça saldırıldığı günlerden geçiyoruz” diyen Yetkin, yazısına şöyle devam etti:

“Buna dur demek için bilinç ve vicdan sahibi erkeklerin de kadınların (önünde, ya da arkasında değil) yanında olması, dayanışma içinde olması gerekiyor. Böyle erkekler tarih boyunca kendi koşulları içinde az da rastlansa var olmuş, seslerini duyurmuşlar. Bunlardan birisi de yazının girişinde bir beytini alıntıladığım Genceli Nizâmi.”

Genceli Nizami’ye ilişkin bilgiler veren Yetkin’in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus