Geçirdiği kaza sonrası protez kullanmaya başlayan Ahmet Onur Çelikbaş: “Biz engellilerden, protez, ortez için ek ücret alınmamalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Geçirdiği kaza sonrası sakat kalan ve protez kullanmaya başlayan Ahmet Onur Çelikbaş, protez ve ortez gibi ürünlerin fiyatlarının birçok kişi için erişilemez olduğunu söyleyerek, protez ve ortezlerden ek ücret alınmaması için Change.org üzerinden kampanya başlattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) engelli bireylere ihtiyaçları doğrultusunda her beş yılda bir protez hakkı tanıyor. SGK’nin karşıladığı protez ve ortezlerin kalitesi ise tartışmalı. Engelli kişilerin ihtiyaçlarına göre daha fonksiyonel ve kaliteli malzemeden üretilen protezlerin fiyatsı ise SGK’nin karşıladığı miktarın çok üzerinde. 

Ampute futbol ve tekerlekli sandalye basketbol branşlarında spor yapan Ahmet Onur Çelikbaş, hayatını değiştiren kazayı ve başlattığı kampanyayı Medyascope‘a anlattı:

“Protez fiyatları SGK’nin karşıladığına ek olarak 10 bin liradan başlıyor, 100 bin liraya kadar çıkıyor. Birçok engelli birey sosyal yardımlarla veya engelli kadrolarında çalışarak geçiniyor. İyi ihtimalde asgari ücret ile çalışan bir engellinin bu fiyatları karşılaması mümkün değil. SGK’nin ihtiyaca göre protez ve ortez fiyatlarını karşılaması gerekiyor. Protez lüks değil ihtiyaçtır.”

SGK’nin engelli bireylere sağladığı protez politikasında yapacağı değişikliğin sadece kendisinin değil Türkiye’de yaşayan tüm engellilerin hayatını değiştireceğini söyleyen Ahmet Onur Çelikbaş, kampanyasına destek çağrısında bulundu. Çelikbaş: “Herkes doktor olup hayat kurtaramayabilir ama kampanyamıza destek olarak bir seferlik doktor olabilirler.”

Ahmet Onur Çelikbaş’ın Change.Org’da başlattığı kampanyaya siz de destek olabilirsiniz:

change.org/ProtezLuksDegildir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus