DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 1 Mayıs programı açıklandı: “30 Nisan’da İstanbul Taksim’deki Kazancı yokuşunda buluşacak, 1 Mayıs günü de işyerlerinde, evlerde, sokaklarda, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyüteceğiz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), 1 Mayıs 2021 programını açıkladı.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi terasında yapılan açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Tores Dinçöz katıldı.

1 Mayıs 2021 programını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu açıkladı.

30 Nisan ve 1 Mayıs 2021 tarihlerinde yapmak istedikleri her türlü açık hava etkinliğinin yasaklandığını belirten Çerkezoğlu, “Salgına dair aklın ve bilimin emrettiği tedbirleri almayanlar, zorunlu olmayan işkollarında çalışmanın 28 gün durmasını reddedenler, kısıtlı tedbirleri bizzat kendileri çiğneyenler, lebalep kongrelerde halk sağlığı sorunu yaratanlar, 1 Mayıs yasaklarına salgını gerekçe gösteriyor. Kimi valilikler binalarımız başta olmak üzere kentlerin dört bir yanına asmak istediğimiz 1 Mayıs afişlerimiz ve pankartlarımızda bulaşan bir “mutasyon” keşfediyor. Bu ülkenin işçilerinin ve emekçilerinin aklıyla alay ediliyor” dedi.

Akıl ve bilim dışı siyasi yasaklara değil aklın, bilimin ve mücadelemizin gereklerine uygun hareket edeceğiz

İktidarın salgın sürecini yönetmediğini vurgulayan Çerkezoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ülkenin işçi, emekçi, mühendis, mimar ve hekim örgütleri olarak bizlere işçi sağlığı ve halk sağlığı konusunda en son akıl verecek olan, ülkeyi yöneten siyasi iktidardır. Hastanelerin yoğun bakımları dolmuşken, resmi rakamlarla her gün 300’ün üzerinde insanımızı kaybedip yüz kişiden en az biri enfekte iken elbette bizler aklın ve bilimin emrettiği doğrultuda hareket edeceğiz. İktidar gibi sorumsuz davranmayacak, taleplerimizi salgın koşullarına uygun olarak yükselteceğiz. Akıl ve bilim dışı siyasi yasaklara değil aklın, bilimin ve mücadelemizin gereklerine uygun olarak hareket edeceğiz.”

Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için 1 Mayıs haftası boyunca taleplerini öne çıkaracaklarını söyleyen Arzu Çerkezoğlu, “30 Nisan’da İstanbul Taksim’deki Kazancı Yokuşu’nda her sene gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde buluşacak, 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz canları anacak, tüm anma programlarımızı salgın koşullarına uygun biçimde planlayacağız. Aynı gün ülkenin dört bir yanında, en yaygın biçimde işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını ve alanlarda açıklamalarımızı gerçekleştireceğiz. 1 Mayıs günü de çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu çeşitli biçimlerde büyütmeye çağıracağız” diye konuştu.

Çerkezoğlu DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin taleplerini şöyle sıraladı:

 “-Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında dört hafta çarklar durdurulmalıdır.

Çalışırken hastalanan emekçiler için Kovid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin.

Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son.

İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere.

Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın.

İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.

Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın.

İstanbul Sözleşmesi yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün işyerinde şiddete karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus