Endonezya, kaybolan denizaltı için zamanla yarışıyor: “24 saatten daha az yetecek oksijeni kaldı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çarşamba günü Bali Adası açıklarındaki eğitim görevi sırasında kaybolan Endonezya donanmasına ait denizaltını arama çalışmaları sürüyor. 53 kişilik mürettebatın içinde olduğu denizaltının bir günden daha az yetecek oksijeni kaldığı belirtiliyor. 

Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait KRI Nanggala 402 isimli denizaltının Bali Adası yakınlarında planlı bir tatbikat için görevlendirildiği ancak mürettebat ile iletişimin kesildiği açıklanmıştı. Alman yapımı denizaltının 24 saat içinde oksijeninin biteceği uyarısı yapılırken Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, “Yetkililere denizaltı mürettebatını bulmaları gerekli için emir verdim. İlk önceliğimiz 53 mürettebatın can güvenliğidir” dedi. 

Endonezya donanması, arama-kurtarma gemilerinin 50 ile 100 metre aralığında çalışmalarını sürdürdüğünü ve tanımlanamayan bir cisme rastladıklarını açıklarken kaybolan denizaltının içindeki oksijenin ancak cumartesi (24 Nisan) gününe kadar yeteceğini belirten Endonezya Donanması Genelkurmay Başkanı Yudo Margono, “Denizaltının oksijeni tükenmeden bulunmasını umut ediyorum. Arama-kurtarma ekipleri tarafından 50 ile 100 metre aralığında bulunan cisim umarım denizaltıdır. Ancak bunun kesinleştirilmesi için bölgeye donanma gemisinin gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.  

Endonezya donanması, Malezya ve Singapur’un da yardım için ekip gönderdiğini ve Avustralya’nın da arama çalışmalarına katıldığını açıkladı. Pentagon sözcüsü John Kirby de Twitter’dan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı’nın arama kurtarma çalışmalarına yardım etmek için bölgeye “hava araçları” gönderdiğini duyurdu.

KRI Nanggala 402’yi 2009-2012 yılları arasında yenileyen Güney Kore merkezli Daewoo Gemi İnşa ve Deniz Mühendisliği’nden Ahn Guk-hyeon ise denizaltının 200 metreden daha derine inmesi durumunda çökebileceğini söyledi. 

Avustralya Denizaltı Enstitüsü Sekreteri Frank Owen, denizaltının derin sularda kaybolmuş olabileceğini belirterek, “Çoğu kurtarma sistemi 600 metreye kadar arama yapıyor. Bundan daha derine inebilirler. Kurtarma sistemleri daha derine inmeye elverişli olarak tasarlandı” dedi. 

Derleyen: Meryem Zelal Direkçi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus