Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz, 61 yaşında yaşamını yitirdi. Sanatçının vefatını İstanbul Modern, Twitter hesabından duyurdu. Gürbüz, üç senedir kanser tedavisi görüyordu.

İstanbul Modern, sosyal medya hesabından sanatçının vefatını şu cümlelerle duyurdu: “Sanatçı Selma Gürbüz’ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekândan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, ‘Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer’ sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve tüm sanatseverlere başsağlığı diliyoruz.”

Gürbüz’ün avukatı Mahmut Öztürkler, Twitter hesabından sanatçının üç yıldır kanser tedavisi gördüğünü, koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmediğini söyledi.

1960 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Gürbüz, sanat eğitimine 1980 yılında İngiltere’deki Exeter College of Art Design’da başladı. Gürbüz, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 1984’te mezun oldu. Paris, Roma, Buenos Aires, Barselona ve Japonya’nın farklı şehirleri dahil birçok yerde sergiye katıldı. Gürbüz’ün eserleri, Londra’daki The British Museum, Paris’teki Galerie Maeght Koleksiyonu, İstanbul Modern, Ankara Resim Heykel Müzesi gibi farklı koleksiyonlarda bulunuyor. İstanbul Modern Şef Küratörü Öykü Özsoy‘un küratörlüğünü üstlendiği sanatçının son sergisi “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer”, 30 Haziran’a kadar İstanbul Modern’de ziyarete açık.

Gürbüz, İstanbul Modern’deki sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Benim için her sergi bir hesaplaşmadır. Yaptıklarımı izleyiciyle paylaşmak, dünyamı korkusuzca önlerine sermek tarif edilemez duygular verir bana. Her sergi aynı zamanda yeni bir düşüncedir, yeni bir duygudur benim için. O nedenle kendimi şanslı hissederim çünkü kafamın içi hep doludur. Sonu gelmeyen bir doluluk. Bu yüzden hiçbir sergimin son nokta olmadığını bilirim. Her seferinde yeni bir arayışla, yeni bir yutkunmayla yeni bir söz söyleme ihtiyacı hissederim” demişti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus