Otoriter ülkelerin yeni popüler platformu: Clubhouse, Ortadoğu’da “sanal kent meydanı” haline geldi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ses temelli sosyal medya platformu Clubhouse, kullanıcıların her konu hakkında özgürce kendilerini ifade edebilmelerini sağlaması nedeniyle özellikle otoriter ülkelerde büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Ortadoğu siyaseti üzerine çalışan akademisyenler, bu durumu, “Clubhouse, kapalı toplumlarda insanlara deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşma imkanı sunuyor” diyerek yorumluyor. 

Ses temelli sosyal medya platformu Clubhose, çeşitli konuların toplum içinde konuşulmasının tabu olduğu ya da yasak getirildiği Ortadoğu ülkelerinde popüler bir uygulama haline geldi. Özellikle Suudi Arabistan, Mısır ve İran gibi ülkelerde Clubhouse’un “açık bir konuşma platformu”na dönüştüğü belirtiliyor.

New York Times gazetesinde Vivian Yee ve Farnaz Fassihi‘nin imzasıyla yayımlanan haberde, Clubhouse uygulamasının bazı Ortadoğu ülkelerinde toplum içerisinde konuşulması yasak olan konuların konuşulabildiği bir platform olmasından ötürü popüler hale geldiği aktarıldı. Haberde, Suudi Arabistan’da tabu olan “içki” ve “kürtaj” gibi konuların, Mısır’da otokratik yönetime meydan okumanın ve İran’da ise hükümet yetkililerin ve cinsel taciz ifşalarının Clubhouse odalarında açıkça konuşulması örnek olarak gösterildi.

Seçimlerin çoğunun önceden belirlenmiş olduğu, yöneticilerine erişilemeyen, televizyon programlarında yalnızca hükümet yanlısı konuşmaların gösterildiği ve diğer sosyal medya ağlarının da ya yasaklandığı ya da devlet tarafından izlendiği Ortadoğu’da, Clubhouse “sanal bir kent meydanı” haline geldi.

Kendini Clubhouse bağımlısı olarak tanımlayan Suudi analist Eman el Hüseyin, gazeteye verdiği demeçte “Eğer siyasi bir temsiliyete sahip olamıyorsanız, oturup konuşabileceğiniz ya da en azından dinleyebileceğiniz bu uygulamaya sahip olabilirsiniz. Clubhouse bu yüzden bu kadar önemli hale geldi, sabahtan akşama kadar orada olan birçok isim görüyorum” dedi.

Mobil uygulama analiz şirketi Sensor Tower verilerine göre ise Clubhouse, ocak ayından bu yana Ortadoğu ülkelerinde 1,1 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildi. Clubhouse şu anda Ortadoğu’nun küçük ve varlıklı bir kesimini oluşturan iPhone kullanıcıları ile sınırlı olsa da programın Android sürümü çıkınca daha fazla kullanıcıya ulaşacağı düşünülüyor. Hatta platformun kaçak bir Android sürümü, İran’da gittikçe popülerleşiyor.

Clubhouse, Ortadoğu ülkelerinde bu kadar popüler olsa da kullanıcılar bazı riskler ile karşı karşıya kalmaktan korkuyor. Kullanıcılar kendi isimleri ile odalara katıldıklarında ve konuşmalar yaptıklarında bu konuşmaların hükümet yetkilileri tarafından dinlenebileceği, kayıt altına alınabileceği ve bu yüzden birtakım suçlamalar ile karşı karşıya gelebileceklerini düşünüyor.

Örneğin geçen haftalarda platformda, Suudi Arabistan’da eşcinsellik ve alkolün yasal olması gerektiği üzerine bir sohbet kaydedilmiş ve internete sızdırılmıştı. Bu olayın ardından pek çok kişi gerçek isimleri ile Clubhouse’a kayıt olmaktan vazgeçmiş ve daha önceden platformda olan kullanıcılar da hesaplarını silmişti.

Derleyen: Senem Görür

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus