Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Furkan Vakfı mensubu bir grubun Gaziantep’te bir camide, salgın tedbirlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle biber gazı müdahalesiyle gözaltına alınmasının ardından Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul dahil birçok kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) yapılan açıklamada, olayın örgütlü bir provokasyon girişimi olduğu belirtildi.

Alparslan Kuytul‘un sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, polis eşliğinde camiden çıkarılan Kuytul ve beraberindekiler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Kuytul’un Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“An itibari ile Alparslan Kuytul Hocaefendi, 14 yaşındaki oğlu ve birçok ildeki Furkan gönüllüsü, itikâf ibadeti için bulundukları camilerde eşzamanlı operasyon ile gözaltına alındılar!”

Kuytul’un eşi Semra Kuytul da Twitter’dan, “Camilere yapılan baskının akabinde evimin önüne gelen arkadaşlara polis resmen işkence yaparak gözaltı yaptı.. Hepsini gördük, kaydettik.. Paylaşacağız” mesajını paylaştı.

Gözaltı işleminin ardından bir grubun Adana Emniyet Müdürlüğü ve Kuytul’un evinin önüne gittiği ancak polis müdahalesi ile karşılaştığı belirtildi.

EGM: “Olay örgütlü bir provokasyon girişimi”

Olayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nden de açıklama geldi. Açıklamada, “silahlı terör örgütlerini övme” gerekçesi ile kayyum atanan ve hakkındaki kapatma davası devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı‘nın eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve yandaşları tarafından itikâf ibadeti bahane edilerek bir provokasyon girişiminde bulunulduğu belirtilerek, meydana gelen olayın istismar üzerinden tahrik etme amacı taşıdığının açık ve net olduğu vurgulandı.

İtikâfın, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na göre, ramazan ayı içinde gerçekleşen ve “zorunlu haller dışında camiden çıkılmadan” yapılan bir ibadet olduğu hatırlatılan açıklamada, salgın dönemindeki tam kapanma sürecinde teravih namazları dahi evde kılınarak fedakârca davranılırken söz konusu şahısların itikâf ibadetinin kurallarına dahi uymadan, istismar ederek örgütlü provokasyon yapmaya çalıştıkları kaydedildi.

Söz konusu kişilerin, 2 Mayıs’ta yatsı namazını müteakip, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda müftülükler aracılığıyla bildirdiği kurallara uymadan, yine kurallar uyarınca mülki idare amirliklerinden herhangi bir izin başvurusunda da bulunmadan üç camide toplandığı ve cami görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan ettikleri, yaşananlar üzerine cami görevlilerinin de kolluk güçlerinden yardım istediği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, itikâf ibadetinin pandemi dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da evlerde yapılmasına dönük tavsiyesine rağmen anılan şahıslar, camiden çıkmama konusunda direnmiş ve daha önceden yaptıkları hazırlıklarla sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri canlı yayınlarla örgütlü provokasyonda bulunmuşlardır. Yaşanan olay karşısında anılan şahıslar, kolluk güçlerince defalarca uyarılmış, uyarılara hakaret ve küfürlerle karşılık verilmiş, bunun üzerine kademeli güç kullanmak suretiyle müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel, tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır.”

Daha sonra şahısların gözaltına alındığı, polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, görevin yaptırılmasını engellemeye yönelik fiziki mukavemette bulunmak ve diğer tedbirlere riayet etmemekten işlem başlatıldığı bildirilen açıklamada, olayla ilgili adli ve idari soruşturma açıldığı, göz yaşartıcı gaz kullanan personelin açığa alındığı kaydedildi.

Açıklamada, bu ve benzeri provokasyon girişimlerine asla müsaade edilmeyeceği vurgulanarak, devamında Gaziantep, Adana ve bazı illerdeki benzeri örgütlü provokasyonu engelleyecek gerekli çalışmaların gerçekleştirildiği belirtidi.

Bülent Turan: “Aktörlere sahip çıkanlara bakın oyunu görün”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Kuytul’a Twitter üzerinden tepki gösterdi. Turan tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bizi düşmanla, darbe girişimiyle durduramadılar; şimdi her gün güya dindar, üslupsuz aktörlerle gündem olup durduracaklar öyle mi? Oysa sizi Fadime Şahinlerden, Ali Kalkancılardan tanıyoruz. Aktörlere sahip çıkanlara bakın oyunu görün. Hazırlıklıyız. Huzurumuzu bozamayacaksınız!”

Ne olmuştu?

Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, “İtikâfı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar” diyerek kendilerini ibadete adayacaklarını söylemiş,  Kuytul’un açıklamasının ardından, Gaziantep’te bir camide toplanan Furkan Vakfı üyeleri polisin biber gazlı müdahalesi ile karşılaşmış, sekiz kişi gözaltına alınmıştı. 

Gaziantep Valiliği’nin olayla ilgili açıklamasında, camiye giren şahısların Alparslan Kuytul’un yandaşları olduğu, “ibadet etmeyi değil sivil itaatsizlik yapmayı” amaçladıkları ifade edildi. 

Valilik açıklamasında, cami içerisinde biber gazı kullanan polisin açığa alındığı kaydedilerek şu ifadelere yer verilmişti:

“Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır. Müdahale edilen camide itikâfa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır. Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikâfa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikâfa girme talebinde bulunulmamıştır.

Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikâfa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir. Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir. Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus