Muğla-İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda olaylı keşif: Hakim avukatlara defalarca “ruh hastası” deyince keşif durdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Doğu Eroğlu & Sedat Elbasan

Muğla-Milas’taki Akbelen Ormanı’nın linyit madenine dönüşmesini önlemek isteyen İkizköy sakinlerinin, orman için maden işletme izni veren Orman Genel Müdürlüğü’ne karşı açtığı davanın keşif ve bilirkişi incelemesine, hâkimin İkizköylüler’in avukatlarına ettiği hakaretler damga vurdu. Muğla 1. İdare Mahkemesi Hâkimi Murat Yüksel, avukatlara defalarca “ruh hastası” deyince İkizköylüler’in avukatları reddi hakim talep etti ve keşfin yenilenmesini istedi.

Mahkeme heyetini ve bilirkişileri karşılamak için Milas-Ören Karayolu’na pankartlarıyla dizilen İkizköylüler. (Fotoğraf: Sedat Elbasan)

2014’te özelleştirilerek Limak Holding ve IC İçtaş ortaklığındaki YK Enerji firmasına geçen Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri, Muğla-Milas’taki devasa açık maden ocaklarından elde ettiği linyitten elektrik üretiyor. Şimdiye kadar birçok köyün haritadan silinmesine ya da boşaltılmasına yol açan madenler, 2018’de İkizköy’ün Işıkdere Mahallesi’ne komşu olmuş, Işıkdere Mahallesi aynı yıl istimlak yoluyla boşaltılmıştı. Linyit madenini, İkizköy’ün diğer mahallelerine ve köyün kuzeyindeki Akbelen Ormanı’na doğru genişletmek için yasal girişimlere başlayınca, Akbelen Ormanı’nı ve köylerinin kalanını korumak isteyen İkizköylüler 2019’da maden karşıtı mücadeleye başlamıştı.

Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük kısmı için YK Enerji firmasına açık maden işletme izni veren Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) köylüler dava açmış, 17 Temmuz’da OGM’ye bağlı ekipler dava neticelenmeden ormanda ağaç kesmeye çalışınca İkizköylüler kesimi önlemiş ve Akbelen Ormanı’nda çadır nöbeti başlatmıştı.

İkizköylüler’in Akbelen Ormanı’nı korumak için OGM’ye açtığı davada, Muğla 1. İdare Mahkemesi 9 Ağustos 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermiş, köylüler 7 Eylül’de yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesini beklemeye koyulmuştu.

İkizköylüler’in planı mahkeme heyeti ve bilirkişileri Akbelen Ormanı’nın önemli noktalarına götürmek, açık ocak linyit madenini gösterip Akbelen Ormanı’nın madene dönüştüğünde nasıl bir hal alacağını anlatmak, zeytincilik ve küçükbaş hayvancılıkla geçinen İkizköy halkı için Akbelen Ormanı’nın niçin önemli olduğunu bilirkişi heyetine aktarmaktı.

Ancak keşif beklenmedik gelişmelerle başlayıp benzeri görülmedik tartışmalarla sonlandı.

Akbelen Ormanı’na değil madene gittiler

Saat 13:00 gibi Akbelen Ormanı’na gelmesi beklenen mahkeme heyeti ve bilirkişileri karşılamak için İkizköylüler ve destekçileri, Milas-Ören karayolunun iki tarafına, ellerinde tuttukları pankartlarla dizildi. “Kömürsüz Muğla deyip duruz, havasız susuz kalıp duruz”, “Ormanlar çocuklara mirasımız!”, “Yaşamak için inat ediyoruz”, “Kömüre değil ormana yatırım”, “Akbelen Ormanı’nı vermeyeceğiz” yazılı pankartlarla heyetleri karşılamak isteyen İkizköylüler, ilk sürprizi heyetin gelişiyle yaşadı.

Mahkeme heyeti ve bilirkişiler, kararlaştırıldığının aksine, kendilerini pankartlarla orman girişinde bekleyen İkizköylüler’in yanında durmadı. (Fotoğraf: Sedat Elbasan)

Akbelen Ormanı’nın jandarma nöbetinin devam ettiği girişinden başlaması planlanan keşif için bölgeye gelen mahkeme heyeti ve bilirkişiler, kararlaştırıldığının aksine, Akbelen Ormanı girişinde durmayınca, İkizköylüler’in avukatları uzun süre heyetlerin konumunu tespit etmeye uğraştı.

Mahkeme heyeti ve bilirkişilerin, YK Enerji tarafından işletilen linyit madenine girdiği öğrenilince, İkizköylüler’in avukatları, OGM’ye dava açan Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyeleri, İkizköylüler’in davetiyle keşfe katılmaya gelen uzmanlar ve basın mensupları, madenin girişine gitti.

Madenin özel mülkiyet olduğunu söyleyen jandarma ekipleri ve YK Enerji özel güvenliği, mahkeme heyetince isimleri bildirilmeyen kişilerin madene girişine engel oldu. İkizköylüler’in iki avukatı ile madenden etkilenen İkizköy ve Karacahisar sakinlerinin kurduğu, OGM’ye dava açan derneğin bir yöneticisi madene girmeyi başarabildi.

YK Enerji linyit madeninin İkizköy tarafındaki nizamiyesi. Keşfe Akbelen Ormanı yerine YK Enerji’ye ait linyit sahasından başlandığı için, İkizköylüler, uzmanlar ve basın mensupları, maden sahasının özel mülkiyet olduğu gerekçesiyle keşfe alınmadı. (Fotoğraf: Sedat Elbasan)

Mahkeme heyetinden izin çıkınca, Muğla, Çanakkale ve Adana barolarına mensup beş gözlemci avukat, gecikmeli de olsa maden sahasına girebildi.

Basın mensupları, İkizköylüler, Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyeleri ve İkizköylüler’in bilirkişi heyetine aktarımda bulunması için davet ettiği doğa ve sağlık bilimciler ise maden sahasına alınmadı.

Davacı oldukları halde keşfe alınmayan Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği yöneticileri.

Bu sırada mahkeme heyeti, bilirkişiler, İkizköylüler’in avukatları ve davalı OGM ile davalıya müdahil YK Enerji’nin avukatları, önce 8 Ağustos’ta YK Enerji’nin kaçak ağaç kestiği alana, sonra da linyit madeni sahasına gitti. İkizköylüler’in avukatlarına göre, keşfin bu safhasında YK Enerji’nin avukatları ile İkizköylüler’in avukatları arasında söz kesmeler ve küçük münakaşalar yaşandıysa da gerginliği tırmandıracak bir tartışma meydana gelmedi.

Keşif sırasında ziyaret edilen noktalardan biri de, linyit maden sahasında su birikintilerinin meydana geldiği alanlardı. (Fotoğraf: İsmail Hakkı Atal)

Hâkimden İkizköylüler’in avukatına: “Ruh hastası”

Keşfin ikinci aşamasında linyit madeni şantiyesinden ayrılan keşif heyeti, Akbelen Ormanı’nın içine girdi ve Akbelen Mahallesi’ni, bu bölgedeki zeytinlikleri, İkizköy’ün maden yüzünden boşaltılmış Işıkdere Mahallesi’ni ve linyit madenini gören yüksek bir noktada incelemelerde bulundu.

Keşif heyeti özel mülkiyetten ayrıldığı için, bu noktadan itibaren uzmanlar, İkizköylüler ve basın mensupları da keşifte yaşananları gözlemleme imkânı buldu. Akbelen Ormanı’na girildiği andan itibaren keşfi Medyascope da takip etti.

Akbelen Ormanı’nın kuzeyindeki yüksek bir noktada heyetin inceleme yaptığı sırada, keşifte tansiyon yükselmeye başladı.

Bölgenin yapısını ve köylülerin geçim kaynaklarını anlatan İkizköylüler’in vekili Av. Arif Ali Cangı, madenin Akbelen Ormanı’nı yok etmesi halinde zeytincilik ve küçükbaş hayvancılığın yapılamayacağını özetlediği sırada, Muğla 1. İdare Mahkemesi Hâkimi Murat Yüksel, “Biz buraya niye çıktık, daha önce anlattığınızdan farklı ne söyleyeceksiniz?” diye Cangı’ya tepki gösterdi. Avukat Cangı, hem Akbelen Ormanı’nın hem maden yüzünden boşaltılan Işıkdere Mahallesi’nin hem de linyit madeninin görülebildiği, yaklaşık 150 metre uzaklıktaki bir noktaya bilirkişi heyetini davet edince, Hâkim Murat Yüksel tekrar tepki gösterdi.

Keşif sırasında Av. Arif Ali Cangı’nın görülmesinde ısrar ettiği noktadan hem Akbelen Ormanı hem İkizköy’ün maden yüzünden boşaltılan Işıkdere Mahallesi hem de linyit madeninin kendisi görülebiliyordu. (Fotoğraf: Sedat Elbasan)

Avukat Cangı, mahkeme heyeti ve bilirkişilerin durumu kendi gözleriyle görmesi gerektiği konusunda ısrarcı olunca, hâim Murat Yüksel’in avukat Cangı hakkında, “ruh hastası” dediği duyuldu.

İkizköylüler’in avukatları hâkim Yüksel’e, “ruh hastası” hakaretini kime ettiğini sorunca keşif mahallinde gerginlik yaşandı. Hâkim Murat Yüksel önce “Ortaya söyledim” diye kendini savundu. Ardından mahkeme heyetindeki mübaşir, “Bana söyledi” deyip hakareti üstüne almaya çalıştı. İkizköylüler’in avukatları Arif Ali Cangı ve İsmail Hakkı Atal ise bu durumun ihsas-ı rey olarak değerlendirileceğini, hakimin tarafsızlığını yitirdiğini gösterdiğini söyleyerek yaşananları tutanağa bağlayacaklarını mahkeme heyetine bildirdi.

Hakimden diğer avukatlara: “Ruh hastası! Sen de mi ruh hastasısın?”

Hâkim Murat Yüksel’in inkâr etmediği “ruh hastası” sözüne rağmen keşif ve bilirkişi incelemesinin devamı için, mahkeme heyeti ve bilirkişiler İkizköy’ün Karadam Mahallesi’ne geçti. Ancak burada hakaretler alenileşti.

Beyanda bulunduğu sırada sözü YK Enerji avukatlarınca kesilen avukat İsmail Hakkı Atal, hâkim Murat Yüksel tarafından, “Şov yapmayı keser misin!” diye azarlanınca, Atal reddi hakim talebinde bulunacağını, yani mahkeme heyeti başkanı Yüksel’in dosyadan çekilmesini isteyeceklerini söyledi. Bu tartışma sırasında hâkim Murat Yüksel, avukat Atal’a bağırarak, “Asıl ruh hastası senmişsin” diye seslendi. Diğer avukatlar itirazda bulununca, Yüksel aynı sözleri birkaç defa yineledi.

İkizköylüler’in avukatları Arif Ali Cangı ile İsmail Hakkı Atal’ın, reddi hakim dilekçesi hazırlamak için uzaklaşmasının ardından İkizköylüler’e dönen hâkim Murat Yüksel, “Avukatlarınız şov yapıyor. Şov içindeler. Bunları sizin avukatlarınız yaptı. Biz sizi dinlemeye gelmiştik” diye konuştu.

Bir süre İkizköy sakinlerinin konuşmasına izin veren mahkeme heyeti, saat 16:00 sularında keşfin sonlandığını ilan etti ve bu yönde tutanak tuttu.

İkizköylüler’in avukatları keşif sırasında hazırladıkları reddi hakim talebini keşif bitmeden dosyaya sundu.

Av. Arif Ali Cangı ve Av. İsmail Hakkı Atal, keşif sırasında hakarete uğradıkları için reddi hakim dilekçesi hazırladı.

“7 Eylül 2021 günü yapılan keşfe başkan sıfatıyla yöneten hâkim, keşif sırasında davacı vekili olarak taleplerini dile getiren Av. İsmail Hakkı Atal’a ‘Lan’ ve ‘Ruh hastası,’ Av. Arif Ali Cangı’ya ‘Ruh hastası’ ve devamında bu hakaretlere müdahale eden Av. Şiar Rişvanoğlu’na ‘Sen de mi ruh hastasısın?’ diyerek görevini açıkça kötüye kullanmış, kamu görevlisine hakaret suçu işlemiş ve devamında davacı vekilleriyle ilgili olarak ‘Burada şov yapmayın’ gibi küçümseyici ifadelerle, açıkça taraf olduğunu göstermiştir” ifadelerinin bulunduğu dilekçeyi mahkeme heyetine sunan avukatlar, Yüksel’in tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

İkizköylüler’in avukatları, keşif tutanağına da şerh düştü ve reddi hakim talebini de anımsatarak keşfin tekrarlanmasını istedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus