Nükleer gerginlik had safhada

ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer gerginlik had safhaya ulaştı. Nükleer denemeler nedeniyle hedef olan Kuzey Kore, gerilimden Washington’ı sorumlu tutarak “savaşa hazır olduklarını” duyurdu. New York’ta basın toplantısı düzenleyen Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD’nin bölgeye askeri güç göndermeyi sürdürdüğünü vurgulayarak, korkmadıklarını ve provokasyonlara sert biçimde cevap vereceklerini söyledi.

ABD’yi, Kore yarımadasını “dünyanın en sıcak noktasına” dönüştürmekle suçlayan Kim In Ryong, “yaratılan bu tehlikeli ortamda, her an bir termonükleer savaş çıkabilir” dedi.

Suriye’ye yapılan saldırının Kuzey Kore’ye bir mesaj olduğunu savunan Kim, Washington’ı küresel düzeni bozmakla suçladı:

“Amerika Birleşik Devletleri, egemen ülkeleri işgalinin uluslararası düzeni koruma adına orantılı olduğunda ısrar ederek bunu Kore yarımadasında da uygulamak istiyor. Ancak Washington çete mantığıyla küresel barışı ve istikrarı bozuyor.”

Mike Pence: “Bütün seçenekler masada”

Kim In Ryong’un açıklamaları, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Tokyo ile Washington’ın, bölgedeki müttefikleri ile yakın işbirliği içerisinde krize barışçıl bir çözüm getirecekleri ve Kore yarımadasını nükleer silahtan arındıracakları yönündeki açıklamasına cevaben geldi.

Pence, Tokyo’da Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı görüşmeler sonrasında, “Japon Denizi’nde artan provokasyonlar karşısında yüzde 100 sizinleyiz” dedi.

Aynı zamanda Pence ve Abe, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini dizginleme konusunda Çin’i de daha büyük bir rol oynamaya çağırdı. Pence, “bütün seçenekler masada; Başkan Trump, Japonya, Güney Kore, bölgedeki müttefiklerimiz ve Çin’le yakın bir işbirliği içerisinde çalışmakta kararlı” dedi.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar