IPI’ın Özgür Medya Öncüsü Ödülü bu sene Afgan Gazetecileri Koruma Komitesi’ne verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 2017 yılı Özgür Medya Öncüsü Ödülü’nü Afgan Gazetecileri Koruma Komitesi’ne verdi. Geçtiğimiz yıl Medyascope’un layık görüldüğü ödül, 1996 yılından beri basın özgürlüğü ve bağımsızlığı konusunda öncü çalışmalar yapan kurumlara veriliyor.

2009 yılında kurulan Afgan Gazetecileri Koruma Komitesi, Afganistan’da gazetecilere yönelik saldılarıları belgeliyor ve basın örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler yardımıyla gazetecilere güvenliklerini sağlayabilmeleri için eğitim veriyor. Tüm Afganistan’da sığınakları ve 7 gün 24 saat açık bir acil yardım hattı olan Komite, şiddet, tehdit ve baskı altında mesleklerini icra etmeye çalışan gazetecilere acil durum eğitimi, psikolojik danışmanlık ve sığınak yardımı sağlıyor. Komite’nin diğer çalışma alanı ise gazetecilere mesleklerine yönelik eğitim vererek gazetecilik becerilerini geliştirmelerini sağlamak.

Afgan Gazetecileri Koruma Komitesi’nin yöneticisi Najib Sharifi IPI’in verdiği ödüle ilişkin olarak şunları söyledi: “Ben ve meslektaşlarım bu haberi aldığımıza çok sevindik. Bu prestijli ödül Afganistan’da basın ve ifade özgürlüğünün muhafaza edilmesi için vazgeçilmez olan gazetecileri korumaya yönelik çalışmalarımızı tutku, adanmışlık ve gururla sürdürmemize katkıda bulunacak.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus