Anayasa Mahkemesi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tahliye talebini reddetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

KHK ile ihraç edilmelerinin ardından göreve iade talebiyle 113 gündür açlık grevi yapan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tahliye talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru oybirliğiyle reddedildi.

AYM kararında, cezaevi koşullarının Gülmen ve Özakça’nın fiziksel ve ruhsal sağlıklarına acil bir tehlike oluşturmadığına hükmetti.

Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı yaptığı açıklamada, “Tutuklamanın gayrimeşru olduğuna ilişkin AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) ve AYM (Anayasa Mahkemesi) içtihadları ile 30 sayfa 77 paragraflık başvuru yaptık” dedi ve karara “öfkeli” olduğunu söyledi. Selçuk Kozağaçlı, “tutuklamanın gayrimeşru olduğuna” ilişkin AİHM’e yaptıkları başvurunun sonucuna göre yeni adımlarını belirleyeceklerini söyledi.

AYM kararında Gülmen ve Özakça’nın cezaevine getirildikleri günden beri sağlık durumlarının takip edildiği, kontrol amacıyla hastaneye sevk teşebbüslerinin Gülmen ve Özakça tarafından reddedildiği, acil durumlar için tedbirlerin alındığı ve cezaevi içinde bir hastanenin bulunduğu belirtiliyor.

Kararda “(…) Başvurucuların Ceza İnfaz Kurumunda tutulmalarının yaşamlarına, maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik bir tehlike oluşturduğuna dair derhal tedbir kararı verilmesini gerektirir bir durum bulunmadığı anlaşılmıştır” ifadeleri yer alıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus