New York Times’tan Trump yönetimine: “Sakın İran’la savaşmayın!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Times gazetesi bugün yayımlanan başyazısında ABD hükûmetine İran’la savaştan kaçınma çağrısı yaptı.

Bugün yayımlanan yazıda ABD’nin Ortadoğu’da ihityacı olan son şeyin savaş olduğu ifade edilerek hem Başkan Trump’a hem de Sünni Arap liderlere provokatif söylemlerden kaçınma çağrısı yapıldı.

Yazıya göre, 1979 İran Devrimi sonrasında İran, ABD’den tamamen uzaklaşsa da, iki ülke belirli çıkarlar temelinde bir araya gelebilir. Bu çıkarların başında da bölgede IŞİD’e karşı yürütülen mücadele geliyor. Ayrıca yazıda, ABD’li yetkililere 11 Eylül sonrasında Irak ve Afganistan savaşlarının bir hata olduğu hatırlatılıyor. Yazıya göre bu türden bir hataya düşülmesi ihtimali yüksek, çünkü:

  • İmzalandığında nükleer anlaşmaya karşı olan Kongre, İran’a yönelik yeni yaptırımların hazırlığında.
  • ABD’li üst düzey yetkililer söylemlerini değiştirerek rejim değişikliğine desteklerini dile getirmeye başladılar.
  • 1979 Devrimi’yle teokratik yönetime geçişten beri ABD’li liderler zaman zaman rejim değişikliği fikrini öne sürseler de uzmanlar Trump döneminde bu ihtimalin çok daha ciddi olduğunu ifade ediyorlar. Çünkü Trump’ın bölgeye bakışı İran’ın Şiilerin, Suudi Arabistan’ın da Sünnilerin başını çektiği basit bir perspektife dayanıyor.
  • Hükûmet harici sesler de Trump ve Kongre’yi İran’la karşı karşıya bırakmaya çalışıyor.

Yazıda İran cephesi de değerlendiriliyor ve Tahran’ın Hizbullah’a ve diğer radikal gruplara desteği, Amerikan vatandaşlarını tutuklaması, Irak’ı da içine alacak şekilde nüfuzunu genişletme çabasının savaş ihtimalini daha da artırdığına işaret ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus