Ege’de 6,3’lük deprem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında bu sabaha karşı saat 01:31’de, merkez üssü Gökova Körfezi olan 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Yunanistan ve Türkiye’de birçok yerde hissedildi. Türkiye’de can kaybı olmazken Yunanistan’ın Kos Adası’nda biri Türk iki kişi hayatını kaybetti. Düşme ve atlamalar nedeniyle birçok yaralı hastanelere akın etti. Kandilli’den gelen açıklamada, depremin büyüklüğü 6,6 olduğu ve deprem sonrasında Bodrum’da 30-40 cm tsunami dalgası ölçüldüğü belirtildi.

“Bodrum deniz seviyesi istasyonunda 10 cm tsunami dalgası ölçülmüştür. Bodrum ve civarı kıyı bölgelerimizde tsunami gözlenmiştir. Bu depremin bu andan sonra mevcut gözlenen ve ölçümlenen değerlerden daha yüksek bir dalgaya neden olması beklenmemektedir.”

Depremi değerlendirem uzmanlar önümüzdeki üç hafta boyunca artçı sarsıntıların devam edebileceğini söylediler.

Depremin Türkiye’de en çok hissedildiği yerlerden biri olan Bodrum’da gece boyunca büyük panik yaşandı. Birçok insan geceyi sokaklarda geçirdi. Özellikle denizin 10 cm yükseldiği Gümbet’te 60 araç sürüklendi. Büyük maddi hasar meydana geldi.

gümbet 2gümbet1

Tsunamiden tekneler de etkilendi. Gümbet ve Kumbahçe sahilinde denizin yükselmesinin ardından çekilmesiyle birlikte dolgu alanında demirleyen tekneler parçalandı.

gümbet 3gümbet4

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus