ABD’den Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Temsilciler Meclisi; Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören tasarıyı oyladı. Başkan Donald Trump’ın karşı çıktığı “Yaptırımlar Yoluyla Amerika’nın Düşmanlarıyla Mücadele” başlıklı yasa tasarısını Temsilciler Meclisi 3’e karşı 419 oyla onayladı.

Yasa tasarısında hedef alınan ve yaptırım uygulanması öngörülen kişilerin başında, Rusya’nın, ABD’de geçen yıl başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ve Ukrayna’nın doğusundaki Rus müdahalesiyle ilişkilendirilen bazı üst düzey Rus yetkililer var. Tasarının özellikle de Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakına tepki olarak öngördüğü ekonomik yaptırımlar arasında, Kuzey Akım-2 petrol ve doğalgaz boru hattı projesinin finansmanına yönelik bazı sınırlamalar da bulunuyor. İran ve Kuzey Kore ise nükleer ve balistik füze programları nedeniyle yaptırımların hedefinde.

Trump’ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da tasarıya karşı çıkmıştı. Tillerson’ın asıl karşı çıktığı madde ise Başkan Trump’ın Rusya’ya yönelik herhangi bir yaptırımı hafifletme ya da kaldırma yetkisini sınırlandırılması. Tasarı yasalaştığı takdirde, Başkan Trump Rusya’ya yaptırımları kaldırmak isterse, Kongre’ye bunun gerekçelerini izah eden bir rapor sunmakla yükümlü olacak.

Paul Ryan: “Tarihin en geniş kapsamlı yasa tasarılarından biri”

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan tarafından “Tarihin en geniş kapsamlı yasa tasarılarından biri” sözleriyle nitelendirilen pakette Rusya, İran ve Kuzey Kore yönetimlerine birçok alanda yeni yaptırımlar uygulanacak. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce da söz konusu üç ülkenin ABD’nin ulusal çıkarlarını tehdit ettiğini, son dönemde artan füze denemeleri sebebiyle Pyongyang yönetimine de güçlü bir mesaj vermek istediklerini dile getirdi.

Royce, Mayıs ayında Temsilciler Meclisi’nden geçmesine rağmen Senato’ya takılan ve Rusya ile İran’a yaptırımlar öngören pakete bu sefer Kuzey Kore’yi de özellikle eklediklerini vurgulayarak, tüm dünyaya Kuzey Kore konusundaki pozisyonlarını somut olarak gösterdiklerini kaydetti.

Rusya: “ABD ile ilişkiler daha da çetrefilli olacak”

ABD Temsilciler Meclisi’nin kararına Rusya’dan ilk tepki, Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky’den geldi. Leonid Slutsky, ABD’nin ülkesine yeni yaptırımlar uygulamasının, iki ülke ilişkilerinin yenilenmesi ihtimalini azalttığını ve ilişkileri yakın gelecekte daha da çetrefilli hale getireceğini söyledi. Slutsky, “Diplomatik manevra fırsatları artık çok az” dedi.

Temsilciler Meclisi’nin onayladığı yasa tasarısını Senato da görüşecek. ABD Senatosu’nun da onay vermesi halinde, tasarı nihai onay için Başkan Trump’ın imzasına sunulacak.

Konuyla ilgili olarak Beyaz Saray’dan da açıklama geldi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Trump’ın Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye daha sert yaptırımlar uygulanmasına destek verdiğini ancak yasa tasarısını incelediğini söyledi.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus