Bir yılda 115 kez Gülen ile görüşen Gülerce: “Örgütsel yapı ile ilgim yok”

16 Eylül 2015’te Hüseyin Gülerce’nin İstanbul’da savcılık tarafından sorgulandığı ortaya çıktı. Gülerce’nin savcılığa verdiği ifadede, “Her yıl en az üç kez Pensilvanya’ya gidip birer hafta kaldığını” itiraf etti.

Gazeteci Saygı Öztürk’ün bugün Sözcü gazetesinde yayımlanan haberinde, Hüseyin Gülerce’nin 16 Eylül 2015 tarihinde İstanbul’da savcılık tarafından sorgulandığı ve bu sorguda verdiği ifadede “Her yıl en az üç kez Pensilvanya’ya gidip birer hafta kaldığını” itiraf ettiği bilgisi yer aldı.

Bir dönem Fethullah Gülen’e “en yakın” isim olarak bilinen Hüseyin Gülerce, son dönemde yaptığı açıklamalar ile gündemde. Özellikle iktidara muhalif olan hemen herkesi “FETÖ”cülükle suçlayan Gülerce’nin her yıl Gülen’in yanına gidip günlerce kaldığı, yıl içinde 100’den fazla telefon konuşması yaptığı kendi ifadesiyle ortaya çıktı.

Savcılık tarafından 16 Eylül 2015’te ifadesine başvurulan Hüseyin Gülerce, 1995-2000 yılları arasında Zaman Gazetesi Genel Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar gazetede yazar olarak çalıştığını belirtti. Gülerce, Fethullah Gülen’le ilişkisini şöyle anlattı:

“Bu çalıştığım süre zarfında şüpheli Fethullah Gülen ile yüz yüze görüştüğüm gibi, sık olarak onun kullanmakta olduğu Amerikan hattı ile görüşmekteydim. Hatta yılda en az 3 kez Pensilvanya’ya giderek birer hafta kalmakta ve şüpheli ile görüşmekteydim. O dönemde Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın mütevelli heyet başkanı olmam nedeni ile vakıf çalışmaları hakkında bilgi veriyordum. Türkiye’deyken de yine sık sık değişik konulara ilişkin olarak görüşmekteydik.”

Yüzlerce telefon görüşmesi

Hüseyin Gülerce’nin kullandığı …32558 numaralı cep telefonuyla, Fethullah Gülen’in kullandığı … 70614 numaralı cep telefonuyla 2010 yılında 114 kez, 2011 yılında 115 kez, 2013 yılında 76 kez, 2014 yılında da 4 kez karşılıklı görüşme yaptığı tespit edildi. Savcının telefon konuşmalarıyla ilgili soruyu Gülerce şöyle cevaplandırdı: “Ancak ben belirttiğiniz kadar görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Yılda 10-15 civarı görüşmekteyim. Ancak görüşme yapmak istediğim çoğu zamanlarda telefon düşmemesi veya meşguliyet nedeni ile açılmadığından bazen 10-15 kez çaldırdığım olmaktaydı. Şunu belirtmek isterim ki ben bu hattı aradığımda doğrudan Fethullah Gülen çıkmaz. En yakın yardımcısı ve evladı gibi olan, yeğeni ile evli Cevdet Türkyolu telefonu açar, ‘hocam 1 dakika der’ ve sonrasında müsaitse telefonu Fethullah Gülen’e verirdi. Bazen de telefonu Cevdet Türkyolu açmadığı zamanlarda yanında bulunan, ‘molla’ diye tabir edilen talebelerden biri açarak telefonu Fethullah Gülen’e vermekteydiler. Ben bu süreçte Fethullah Gülen’i sadece bir numaradan arıyordum. Bu görüşmelerin her hangi bir örgütsel yapı ve eylemler ile ilgisi yoktur. Atılı hiçbir suçlamayı kabul etmem.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar