Kuzey Kore füze ateşledi, Japonya sığınaklara koştu

Kuzey Kore son zamanlardaki en tehditkar füze denemesini cuma sabahı gerçekleştirdi.

Başkent Pyonyang’dan fırlatılan füze Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasının üzerinden geçerek denize düştü. Füze denemesi Japonya’da paniğe neden oldu. Japon hükümeti halkı telefon mesajı atarak uyardı. Hızlı tren seferleri iptal edildi, insanlar sığınaklara koştu.

Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore; Pyongyang, Sunan yakınlarından sabah saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattı. Füze Japonya’nın üstünden geçerek Kuzey Pasifik’e ulaştı” ifadelerine yer verildi.

Güney Kore ordusu, söz konusu füzenin 770 kilometre yüksekliğe ulaştığını, havada 3 bin 700 kilometre mesafe katettiğini duyurdu.

Kuzey Kore’den fırlatılan füzenin ABD’nin Pasifik’teki adası Guam’ı vurmak için yeterli mesafe kaydettiği açıklandı.

https://www.youtube.com/watch?v=G7aqCXEllpU

https://www.youtube.com/watch?v=6EFsnEiJWyA

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar