Suudi Arabistan’da muhalefete gözdağı operasyonu 

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan hükûmeti muhaliflere yönelik bir operasyon başlattı. Şu ana kadar aralarında din adamı, gazeteci, şairlerin de olduğu en az 16 kişi gözaltına alındı.

Suudi Arabistan hükûmeti gözaltına alınanların krallığın güvenliğine tehdit oluşturan Müslüman Kardeşler ve Yemen’de Suudi Arabistan destekli güçlere karşı savaşan Husiler üyeleri olduğunu öne sürdü. İki grup da Suudi Arabistan’ın terör örgütleri listesindeler. Yapılan resmi açıklamaya göre tutuklananlar, Suud ailesini devirerek Müslüman Kardeşler yanlısı bir hükümet kurmak için yabancı ülkelerden yardım alıyorlar.

Yakınlarının yaptıkları açıklamalara göre gözaltına alınanlar polisin düzenlediği operasyonlarla evlerinden alındı ve bilgisayarlarına, telefonlarına ve şahsi eşyalarına el konuldu. Bu kişilerden bir süredir haber alınamıyor. Gözaltılara karşı çıkanlara göre son operasyon dalgasının iki sebebi var.. Bazılarına göre muhaliflerin gözaltına alınmalarının sebebi Suudi Arabistan’ın Katar’la başlattığı diplomatik krizi eleştirenlere göz dağı vermek. Bazıları ise Kral Selman’ın bir süre önce veliaht prensi ilan ettiği oğlu Prens Muhammed bin Selman’a görevini devredeceğini ve Muhammed bin Selman’ın izlediği politikalara karşı çıkanların susturulmaya çalışıldığını söylüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar