Suudi Arabistan’da muhalefete gözdağı operasyonu 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan hükûmeti muhaliflere yönelik bir operasyon başlattı. Şu ana kadar aralarında din adamı, gazeteci, şairlerin de olduğu en az 16 kişi gözaltına alındı.

Suudi Arabistan hükûmeti gözaltına alınanların krallığın güvenliğine tehdit oluşturan Müslüman Kardeşler ve Yemen’de Suudi Arabistan destekli güçlere karşı savaşan Husiler üyeleri olduğunu öne sürdü. İki grup da Suudi Arabistan’ın terör örgütleri listesindeler. Yapılan resmi açıklamaya göre tutuklananlar, Suud ailesini devirerek Müslüman Kardeşler yanlısı bir hükümet kurmak için yabancı ülkelerden yardım alıyorlar.

Yakınlarının yaptıkları açıklamalara göre gözaltına alınanlar polisin düzenlediği operasyonlarla evlerinden alındı ve bilgisayarlarına, telefonlarına ve şahsi eşyalarına el konuldu. Bu kişilerden bir süredir haber alınamıyor. Gözaltılara karşı çıkanlara göre son operasyon dalgasının iki sebebi var.. Bazılarına göre muhaliflerin gözaltına alınmalarının sebebi Suudi Arabistan’ın Katar’la başlattığı diplomatik krizi eleştirenlere göz dağı vermek. Bazıları ise Kral Selman’ın bir süre önce veliaht prensi ilan ettiği oğlu Prens Muhammed bin Selman’a görevini devredeceğini ve Muhammed bin Selman’ın izlediği politikalara karşı çıkanların susturulmaya çalışıldığını söylüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus