Erdoğan’ın “Bir papaz da sizde var, siz de onu verin” sözlerine ABD’den yanıt: “Böyle bir takası hayal bile edemiyoruz”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Cumhurbaşkan Erdoğan’ın “Amerika bizden bir papazın iadesini istiyor, sizde de bir papaz var, siz de onu verin” sözleriyle ilgili olarak “Böyle bir yola gidebileceğimizi hayal bile edemiyorum” dedi.  

Nauert, “Müttefikler arasında bu türden bir tutuklu takası veya rehine diplomasisi pek tanık olduğumuz bir şey değil. Genelde bu tür açıklamaları Kuzey Kore ve İran’dan duyuyoruz. Müttefikinizden gelen bu takas teklifine bakış açınız nedir?”  sorusunu “Papaz Brunson’ı ülkesine getirmeye çalışmak bizim için çok önemli bir konu. Bu konuyu Başkan (Donald) Trump da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın geçmişte BM Genel Kurulu sıralarında York ziyaretinde tekrar gündeme getirdi. Biz halen onun serbest bırakılması için uğraşıyoruz. Türkiye’de haksız yere hapsedildi.” şeklinde cevapladı.  

Erdoğan geçtiğimiz günlerde Beştepe Milli Kültür ve Kongre Merkezi’nde Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde konuyla ilgili olarak şunları söylemişti:  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar