ABD Büyükelçiliği: “Çalışanımızın tutuklanmasından rahatsızız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı. Topuz’un Zekeriya Öz’le irtibatı olduğu tespit edildi. ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada tutuklamadan rahatsızlık duyulduğu belirtildi, iddiaların temelsiz olduğu söylendi.

Metin Topuz’un tutuklanmasıyla ilgili Anadolu Ajansı’nın haberine göre İstanbul başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Topuz’un Zekeriya Öz’ün yanısıra eski polis müdürleri Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Mahir Çakallı, Mehmet Akif Üner’le de bağlantısı ortaya çıktı. ABD Büyükelçiliği ise açıklama yaparak tutuklamadan rahatsızlık duyulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca “Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır” denildi.

ABD Büyükelçiliği’nin açıklaması:

Metin Topuz’a ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ve ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs  suçlamaları yöneltildi.

Bugün ayrıca Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan 133 personel hakkında Fetö suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus