Washington Post: Trump İran’la nükleer anlaşmayı iptal etmeye hazırlanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Uzun süredir ABD Başkanı Donald Trump’ın gündeminde olan İran’la nükleer anlaşma konusunda yeni bir iddia ortaya atıldı. Washington Post gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Trump’ın 12 Ekim’de Ortadoğu’yla ilgili bir konuşma yapması ve İran’la olan nükleer anlaşmaya ilişkin kapsamlı bir plan açıklaması bekleniyor.

washington-post-trump-anlasmayi-bozacak-10000623

ABD yönetiminin, İran’ın nükleer anlaşmaya uyup uymadığı konusunda 15 Ekim’de Kongre’yi bilgilendirmesi gerekiyor. Bu sebeple Trump’ın bu tarihten önce anlaşmayla ilgili bir strateji ortaya koyması bekleniyor. Başkan’ın yapacağı düşünülen açıklama, İran’a ABD tarafından tekrar yaptırımlar uygulanmasıyla sonuçlanabilecek bir sürecin başlangıcı olacak.

Washington Post’un haberi sonrası, Beyaz Saray’dan net bir açıklama gelmedi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın toplantısında İran’la ilgili kapsamlı bir strateji planının yakında açıklanacağını söyledi.

Donald-Trump-Iran-Deal-rally-554x382

İran’la olan nükleer anlaşma, 2015 yılında Başkan Barack Obama döneminde, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri ile imzalanmıştı. Bu anlaşma ile İran’ın nükleer programını sınırlaması karşılığında, İran’a uygulanan yaptırımlar kaldırılmıştı. Obama’nın halefi Trump ise bu anlaşmadan rahatsızlık duyduğunu seçim kampanyasından beri her fırsatta dile getirmiş ve bu anlaşmanın kaldırılacağına dair sözler vermişti. Geçtiğimiz Temmuz ayında ise ABD yönetimi, İran’a terör örgütlerine yardım ettiği gerekçesiyle ve füze programı nedeniyle yeni yaptırımlar getirmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus