Recep Tayyip Erdogan

Erdoğan’dan hükümete: “Bazı iş adamları varlıklarını yurt dışına kaçırma gayretinde. Buna asla izin vermemelisiniz”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan bugün partisinin Muş İl Kongresi’nde konuştu. Konuşmasında birçok konuya değinen Erdoğan’ın iş dünyasına yönelik sözleri dikkat çekti. Erdoğan, “Bazı haberler, sinyaller alıyorum. Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniyedir” sözleriyle bazı iş insanlarını hedef aldı. Buna ek olarak, Erdoğan’ın hedefindeki diğer isim CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ydu.

“Son olay, kaset operasyonuyla bu zatı CHP genel başkanlığına taşıyanların 2019 seçimlerine farklı bir isimle gitmek istediklerine işaret ediyor. Gidicidir Bay Kemal. Bu zatın siyasette son kullanım süresini tamamladığı anlaşılıyor. Geçen hafta tongaya bastırılmasının başka izahı olamaz. Kasetle gelen dekontla gider bunu böyle bilesiniz.”

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan diğer bölümler:

“IMF kapısında 3-5 Cent’e muhtaç olan el açan bir Türkiye vardı. Şimdi yine Türkiye’ye bir kumpas uygulamaya çalışıyorlar.

Gençler sizinle beraber buradan tüm Türkiye’ye bir sinyal veriyorum. Bak bu çok önemli bir sinyal.

Bazı haberler, bazı sinyaller alıyorum. Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniyedir.

Bu ülkede kazanıp bu ülkenin varlıklarını yurt dışına kaçırmaya çalışanlara biz asla iyi nazarla bakamayız.

Sizler son günlerde sergilenen çifte standartları takip ediyorsunuz değil mi? Hans’a, Corc’a, Mayk’a göre değil Hasan’a, Ali’ye, Ahmet’e göre hareket etmemiz birilerini rahatsız ediyor.

Alışmışlar emir kipiyle hareket eden Türkiye’ye. Bağımsız Türkiye’yi hazmedemiyorlar.

Mesela ne yapmışız. Sözleşmemiz olan bir ülkeden vatandaşımız kışın üşümesin diye doğalgaz satın almışız. Diğer ülkeler gibi bizi de sadece BM’nin kararları bağlar. Türkiye bu kararları harfiyen uygulamıştır. Üstelik bizim yaptığımız işin müttefiklik ruhuna aykırı bir durumu da yok.

Hadi işin ticari boyutunu bir kenara bıraktık. Ortada bir ticari hesaplaşma varsa onu da kendi mecrasında takip etmek gerekir. Asıl önemli olan meselenin siyasi bir zemine çekilmeye çalışılmasıdır.

Bu dava 17-25 Aralık kumpasının okyanus ötesine çekilmesinden başka bir şey değildir. Kimse kusura bakmasın biz bu şantaja boyun eğmeyiz.”