Akkuyu’nun finansmanında değişikliğe mi gidiliyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kolin İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Celal Koloğlu’nun Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) hakkında, Hürriyet gazetesinden Aysel Alp Süzer’in sorularına verdiği yanıtlar NGS’nin geleceğiyle ilgili yeni sorular gündeme getirdi. Koloğlu, Cengiz ve Kalyon şirketleri ile birlikte Akkuyu NGS’nin yüzde 49 hissesini almadıklarını şu ifadelerle açıkladı:

“Çünkü çok fazla belirsizlik var. (…) Biz belirsiz bir şeyin içinde yer almak istemeyiz. Bu hızla projenin 2023’e yetişmesi zor görünüyor.”

Cumhuriyet gazetesinden Çiğdem Toker bugünkü yazısını bu açıklamadan hareketle Akkuyu NGS’ye ayırdı. Yazısında Cengiz/Kolin/Kalyon üçlüsünün, Akkuyu NGS’nin yüzde 49’a kadar hissesini satın alma sürecinin 2017 sonuna dek tamamlanacağı belirtilmesine rağmen bunun henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Toker, 28 Kasım 2017 tarihli yazısında şirketlerden ikisinin çekildiğinin konuşulduğunu, Rusya’nın Türk şirketleri denetleme kararının ardından bu çekilmenin gündeme geldiğini yazdığını hatırlattı.

“Rusya devlet şirketi Rosatom bu üç şirketin “49 yıllık dayanıklılığı ve şöhretini” test etmek üzere ihale açmış, uluslararası denetim şirketi Baker Tilly’nin Rusya şubesi bu denetimi üstlenmişti. Fakat ne olduysa, ihaleyi açan Rus devlet şirketi Rosatom, denetim ihalesini teknik bir sebeple iptal etmişti.”

Akkuyu’nun finansmanı belirsiz

Toker yazısında ayrıca Akkuyu NGS’nin Türkiye en pahalı yatırımı olmasına ve milyarca TL’lik elektrik satın alma taahhüdüne girilmesine karşın Akkuyu NGS’nin finansmanın şeffaf olmadığını belirtti. Yazının devamında ise Rusya basınında çıkan bir habere atıfta bulunarak yeni bir ortaklık modeli ihtimalinden bahsetti.

“Bu vesileyle Rusya basınında çıkan bir habere değinelim:

Rusya RBC gazetesine göre, özel Türk şirketleriyle tedarik ve finansman konusunda sıkıntı çıkması nedeniyle çekilmeler yaşandığı, ortaklığın bundan sonra “Japonya ile benzer bir projeye zaten katılan devlet şirketi EUAS ile değiştirilebileceği” kayda girmiş.

Bu durumda dünkü yazıda gündeme getirdiğimiz soruları, biraz daha açarak tekrarlayalım.

EUAS ICC, ülke içindeki bürokrasiden, yani “içeride” şikâyet edilen güçlüklerden kaçmak için Jersey Kanal Adaları’nda kuruldu.

Kamu yararını gözeten ve kamu sermayeli EÜAŞ’ın, yüzde 100 iştiraki.

EUAS ICC’nin iştirak olması, kaynaklarının kamu kaynağı olması anlamına geliyor. Peki, öncelikle Sinop’ta yapılması planlanan NGS için kurulan bu şirket, aynı zamanda Akkuyu’ya da ortak olacaksa:

Kamu sermayeli bir vergi cenneti şirketinin, toplamda 40-45 milyar dolarlık yatırım bedelli iki devasa NGS projesine ortak olması ne anlama geliyor?”

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus