Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul tutuklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 28 kişiden aralarında vakıf başkanı Alparslan Kuytul’un da bulunduğu  5 kişi tutuklandı. Tutuklanan diğer şüpheliler: Taha Yasin Demir, İdris Birer, Erol Ardıç ve Ali Alagöz Kuytul.

Kuytul ve diğer dört kişi, “FETÖ/PDY, PKK/KCK, El Kaide, DAEŞ silahlı terör örgütlerine bilerek ve isteyerek yardım etme, suç örgütü kurmak ve yönetmek, örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik” iddialarıyla tutuklandı.

Gözaltına alınan ve dokuz gün boyunca emniyette sorgulanan altı kişi hakkında ev hapsi kararı verilirken, 17 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, 30 Ocak’ta Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na operasyon düzenlemişti. “Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü kurma” suçlamasıyla Adana merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonda, kurucu başkan Alparslan Kuytul ile vakıf yöneticileri ve ‘hocalar’ olarak nitelenen kişilerin de aralarında bulunduğu 28 kişi gözaltına alınmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus