HDP’li Yıldırım ve Ayhan’ın milletvekillikleri düşürüldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın milletvekilliği düşürüldü.

TBMM Genel Kurulu’nda, Yıldırım ve Ayhan hakkında mahkemelerce verilen ve kesinleşmiş cezalara ilişkin Başbakanlık tezkereleri okunarak, bilgiye sunuldu. Tezkerelerin okunmasının ardından Yıldırım ve Ayhan’ın milletvekilliği düştü.

Yıldırım’ın “Cumhurbaşkanına haraket” Ayhan’ın ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından haklarında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunuyordu.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, tezkereler okunmadan önce yaptığı açıklamada, bu uygulamalarla halkın iradesine darbe vurulduğunu söyledi.

Ülkede sivil bir darbe yaşandığını söyleyen Kerestecioğlu, “Bu Meclisin, noterlik görevinin dışında hiçbir işlevi kalmamıştır. Bu utançtır. Bu durumu protesto ediyoruz. Bu Meclis, ‘son kişi kalana kadar burada olacağız’ dediğimiz için halkımıza söz verdiğimiz için burada olduğumuz bir Meclistir.” dedi.

HDP’liler tezkereler okunmadan,  Genel Kurul’dan ayrıldı.

Son olarak 6 Şubat’ta  Ferhat Encü’nün milletvekilliği hakkındaki mahkeme kararının kesinleşmesi üzerine düşürülmüştü. Yıldırım ve Ayhan’ın vekilliklerinin düşürülmesi ile milletvekilliği düşen HDP’li sayısı 9’a yükseldi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus