Gazeteci cinayeti Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun sonunu getirmek üzere

Mafya ve siyasiler arasındaki bağlantıları araştıran gazeteci Jan Kuciak’ın öldürülmesinin Slovakya siyasetinde yarattığı sarsıntı devam ediyor. Salı günü İçişleri Bakanı’nın istifa etmesinin ardından dün, Başbakan Robert Fico da istifaya hazır olduğunu söyledi.

Gazeteci Kuciak’ın öldürülmesinin ardından hükümet ve Başbakan Fico üzerindeki baskılar artmıştı. Başbakan Fico dün; Cumhurbaşkanı Andrej Kiska’ya istifa etme fikrini söylediğini ve kendisinden sonraki başbakanı seçmesine izin verilmesi şartıyla bugün (Perşembe) başbakanlık görevinden istifa edebileceğini duyurdu. Fico, erken seçim taleplerine karşı çıkarken; “erken seçim, beraberinde sadece kaos ve istikrarsızlık getirir” dedi.

Araştırmacı gazeteci Jan Kuciak ve nişanlısı, şubat ayında evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda öldürülmüştü. Kuciak’ın ölümü, Slovakya’da büyük protesto gösterilerine neden olmuştu. Ülkede salı günü İçişleri Bakanı Robert Kalinak istifa ederken, Kuciak’ın araştırmasında adı geçen İtalyan işadamı Antonino Vadala tutuklanmıştı. Öte yandan; ülkede muhalefetin talebiyle önümüzdeki hafta üç partiden oluşan koalisyon hükümeti hakkında parlamentoda güvenoylaması yapılacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar