Ankara’daki mağdurlar anlatıyor: “Çiftlik Bank’a para yatırmak için evini satıp kiraya çıkanlar oldu”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yayına hazırlayanlar: Özgür Özdemir, Gülçin Karabağ & Batu Bozkürk

Ankara’daki Çiftlik Bank mağdurlarıyla konuştuk

Çiftlik Bank mağdurlarından Ercan Karabıyık-Ankara

Türkiye’nin konuştuğu Çiftlik Bank olayının ayrıntılarını Ankara’daki mağdurlarla konuştuk. Mağdurlar, sistemin işleyişini, sisteme neden ve nasıl güvendiklerini ve bu süreçte neler yaşadıklarını Medyascope.tv Ankara’ya anlattılar.

Sistem nasıl işliyordu?

Çiftlik Bank, 2016 Ağustos’ta kuruldu. Üyeler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) lisanslı elektronik para kuruluşu olan ‘Papara’ adlı uygulamayla Çiftlik Bank’a yatırdıkları parayı takip edip paralarını istedikleri bankadan çekebiliyorlardı.  Üyelerin yatırdıkları paradan elde ettikleri kazancın herhangi bir vergi denetimi yoktu. Görüştüğümüz 27 yaşındaki şarküteri sahibi “Sisteme bir milyon TL yatırıp ayda 200 bin TL kazanç sağlayan kişi gördüm, bu kazanca herhangi bir vergi uygulanmadı” dedi.

Şarküteri sahibi genelde üyelerin ellerine geçen parayı yine sisteme yatırdıklarını belirtti. Üyelerle sistem arasında bir güven ilişkisi kurulduğunu sözlerine ekledi. Görüştüğümüz kişiler Çiftlik Bank’ın medyada çokça yer aldığı gibi, bir ‘Ponzi sistemi’ ya da ‘saadet zinciri’ olmadığını belirttiler. Kullanıcılar sisteme bireysel olarak dâhil olup yatırım yapıp kazanç sağlıyorlardı. Şarküteri sahibi, ayrıca bunun bir oyun tarzında olmadığını Çiftlik Bank’ın herhangi bir bankanın mobil şubesi gibi işlediğini ve kimsenin buna müdahale etmediğini vurguladı. Bir yandan da yatırdıkları paralarla şirketin nasıl bir iş yapıp kazanç sağladığını takip etmediklerini, bununla ilgilenmediklerini de söyledi.

IMG-20180319-WA0023

“Hızlı girip, hızlı çıkanlar kazanmıştır”

Mağdurların belirttiğine göre, Çiftlik Bank’ın Mart 2017’de 50 binin üzerinde kullanıcısı vardı. Görüştüğümüz kişiler kamuoyunda bir grup saf, eğitimsiz insanın dolandırıldığı imajının çok da durumu karşılamadığını ifade edip yatırımcılar içinde birçok avukat, memur vs. eğitimli insanın da olduğunu iddia etti. Hatta kendi adını kullanmayıp komisyoncular aracılığıyla sisteme büyük yatırım yapanların da olduğunu söyledi.

“Ürünlerde Tarım Bakanlığı’nın onayı mevcut”

 

“Onlarca şarküteri açılırken devletin bu işe müdahale etmemesi bizim sisteme iyice inanmamızı sağladı” diyen şarküteri sahibi sözlerine şöyle devam etti: “Son aylarda incelemelere ve medyada çıkan haberlere rağmen 50 bayii açıldı. Buna niye izin verildi? Tarım Bakanlığı yetkilileri bizzat benim şarküterime gelip inceleme yapıp ürünlere onay verdi. Neden?”

IMG-20180319-WA0022

Şarküteriler nasıl işliyor?

Sistem üyelerin yatırdıkları paranın yüzde beşini şarküterilerden ürün almakta kullanmaları için ayırıyor. Buna “gümüş sistemi” deniyor. Sisteme üye olan herkes mecburi olarak bu parayı şarküterilerde harcıyor, organizasyonu iyi bir sistem kurduklarını belirten şarküteri sahibi kargolarla da anlaşmaları olduğunu, üyeler dışındaki tüketicilere de ürün yolladıklarını ve şarküterilerin ürünlerini “Çanakkale Dora Gıda” isimli bir toptancı firmadan nakliye yoluyla aldıklarını belirtti.

Şarküterilerin belli bir firmanın düzenlediği açılış törenini yapmaları zorunluydu. Ayrıca şarküterilerin iç dizaynı da başka bir firma eliyle yapıldı.  Dolayısıyla iki “taşeron” firma da bu süreçten kazanç sağlamış oldu.

Şarküteri reklamlarına ana akım medyada prime time saatlerinde yer verilmesinin kendilerine güven verdiğini belirten yatırımcı, “Mademki bunlar dolandırıcıydı neden reklamları kanallarda döndü ve kimse müdahale etmedi?” dedi.

IMG-20180319-WA0011

Mehmet Aydın dört farklı ülkede daha Çiftlik Bank sistemini kurmuş

Görüşmeciler, Dubai, Almanya, Azerbaycan ve Arjantin’den de yatırımcılar olduğunu iddia etti. Mağdur, “Mehmet Aydın bize yurtdışından elde ettiğim kazancı Bitcoin’e yatırdım, hayvan alımı için Türkiye’deki üyelerden gelen parayı kullandım” dedi ve Aydın’ın “halkımız helal harama takılır” diyerek kendilerine açıklama yaptığını belirtti.

“Bana kala kala bir sucuk, bir yumurta kaldı”

Sisteme, çökmesine yakın dâhil olan ve 5 bin lira yatırdığını belirten bir başka mağdur, sadece bin lirasını geri alabildiğini belirtip “elimde kala kala bir sucuk bir de kaşar kaldı” dedi.

IMG-20180319-WA0017

“Mehmet Aydın’ı milletvekili seçtirirdik”

Sisteme çok güvendiklerini belirten şarküteri sahibi, “Sisteme bir hafta içinde 40 milyon TL yatırıldığını gördüm” ve “Mehmet Aydın milletvekilli adayı olsa onu seçtirmek için her şeyi yapardık” ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus