1 Mayıs’ta Paris’i “maskeli protestocular” bastı: 109 kişi gözaltında

Fransa’nın başkenti Paris’te sendikaların düzenlediği geleneksel 1 Mayıs kutlamalarının ardından, sokakları terk etmeyerek taşkınlık yapan, dükkanların camlarını kırıp, taş ve molotof kokteylleri atan bini aşkın gösterici polisle çatıştı. Gözyaşartıcı gaz ve tazyikli suyla dağıtılan eylemcilerden 109’u gözaltına alındı.

paris

İçişleri bakanı şiddet eylemlerini kınarken, hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux de siyahlar giyip, yüzlerini maske ile kapatan ve polis tarafından sayıları 1200 olarak bildirilen bu grubu, “demokrasi düşmanı” ilan etti. Griveaux, “davaları konusunda samimi olsalar yüzlerini saklamazlar, kapatanlar demokrasi düşmanlarıdır” dedi.  

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ekonomik reform adı altında esnek işgücü yaratma planları bir süredir örgütlü eylemlerle protesto ediliyor. Fransız polisi bu hafta olası yeni protestolar için, 1 Mayıs’taki olayları gerekçe göstererek güvenlik önlemlerini artırdığını duyurdu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar