Göçmenlerin cinayet işlediği iddiası aşırı sağcıların kalelerinden Alman kenti Chemnitz’i karıştırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı Chemnitz kentinde, haftasonu bir Alman’ın göçmen kökenli kişiler tarafından öldürüldüğü iddiaları sonrasında aşırı sağcıların gösterileriyle yükselen gerginlik devam ediyor.

Chemnitz kentinde geçtiğimiz Cumartesi düzenlenen bir festivalde çıkan kavga neticesinde 35 yaşındaki bir Alman ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. İki kişinin de yaralandığı olayların ardından festival erken bitirilmişti. Sebebi henüz bilinmeyen cinayetin şüphelisi olarak gözaltına alınan zanlılardan birinin 23 yaşındaki bir Suriyeli, diğerinin de 22 yaşındaki bir Iraklı olduğunun duyulmasıyla birlikte, kentteki aşırı sağcı ve yabancı düşmanlarının yanında Chemnitz futbol takımının taraftarlarından oluşan yaklaşık 800 kişilik grup sokaklara çıkmış ve protesto gösterileri düzenleyip göçmen kökenli olduğunu düşündükleri kişileri şişeler fırlatarak ve kovalayarak taciz etmişlerdi.

Kent dün yine aşırı sağcıların gösterilerine sahne oldu. Doğu Almanya dönemindeki ismi “Karl Marx Şehri” olan şehrin merkezindeki Karl Marx anıtı önünde düzenlenen aşırı sağcıların gösterisini protesto etmek isteyen karşıt grupların karşı karşıya gelmesiyle çıkan arbedeye polis müdahale etti. İki grubun birbirlerine kaldırım taşları ve havai fişekler fırlatması sonucu çok sayıda kişi yaralandı. Olaylar sırasında aşırı sağcı gruplar arasındaki göstericiler arasında Hitler selamı yapanlar da objektiflere takılmıştı. Saksonya eyaleti polisi Hitler selamı veren kişiler hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığını duyurdu.

Öte yandan; kentteki aşırı sağcıların gösterilerine Müslüman ve yabancı düşmanı Pegida hareketi ve sağ popülist Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) de destek veriyor.

Diğer taraftan Almanya Başbakanı Angela Merkel, kentte yaşanan şiddet olaylarını kınadı. Merkel; “kendi kendine adaleti sağlama” çabalarına hoşgörü göstermeyeceklerini söyledi. Olaylarla ilgili olarak Saksonya Başsavcılığı’nın da soruşturma başlattığı açıklandı.

Hem Almanya’nın doğusundaki Chemnitz kenti hem de bağlı olduğu Saksonya eyaleti aşırı sağcıların ve yabancı düşmanlarının kalelerinden biri olarak görülüyor. Bununla birlikte; Chemnitz kentinde göçmen kökenliler nüfusun sadece yüzde 2’sini oluşturuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus