Berkin Elvan davasında, sanık polisin tutuksuz yargılanmasına devam kararı verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Berkin Elvan davası 28 Kasım’a ertelenirken sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuksuz olarak yargılanmasına devam kararı verildi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında tanıklar dinlendi, tarafların talepleri alındı. Dava kapsamında “olası kastla öldürmek” suçundan yargılanan ve halen Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan sanık polis Fatih Dalgalı duruşmaya yine SEGBİS ile katıldı.

Duruşma sırasında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Çocuklar öldürülüyor, bir taraf şehit bir taraf terörist deniyor. Çocuğumun katili tutuklansın” dedi. Avukat Can Atalay ise mahkeme heyetine “Fatih Dalgalı için analiz edilen görüntüler ile yüzde 70 teşhis raporu varken, neden tutuklanmıyor? Alınan raporlar neden size yetmiyor? Tutuklanan avukatlara Berkin’i savundukları neden suç unsuru olarak soruluyor?” sorularını yöneltti. Duruşmayı HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Erkan Baş, Oya Ersoy il e CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker de takip etti.

ZET’çi polisler: Sanığı tanımıyoruz

Olay günü Okmeydanı’nda görev yapan ve ZET silahı taşıyan polisler tanık olarak dinlenirken, tüm polisler suçlamaları reddetti; sanık Fatih Dalgalı’yı tanımadıklarını söyledi. ZET’çi polislerden Mustafa Erbek ifadesinde, “Savcılıktaki ifadem doğrudur. Örnektepe köprüsünde görevliydim. Taşlı saldırıya uğradık, yaralandım, o gece ZET kullanmadım. O sabah olay yerinde olduğumuzu anımsamıyorum, Fatih Dalgalı’yı tanımıyorum” dedi.

Yine bir diğer ZETçi polis Orhan Şimşek de “Tüfek kullanma sertifikam var ama o gün Mecidiyeköy’de nöbetçiydim, ertesi günü de istirahat ettik. Olay yerinde değildim. Görüntülerde kimseyi tanımıyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, yeni hazırlanacak rapor için dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verip duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma, 28 Kasım günü saat 10:00’da yapılacak.

10 Mayıs 2018’de görülen duruşmada da tanıklar dinlenmiş, yüzde 70’in üzerinde kusurlu bulunan polis memuru Fatih Dalgalı hakkındaki tutuklama talebi mahkeme tarafından reddedilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus