Dünyanın en eski hayvanı Dickinsonia

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Le Monde’un haberine göre, bilim insanları fosilleri inceleyerek hayvanlar âleminin en yaşlı üyesinin varlığını keşfetti. Haberin özetini paylaşıyoruz:

Yarım milyar yıl önce, okyanusların dibinde yaşayan, ağzı olmayan bu hayvan omurga tarafında yassıydı ve genel olarak oval bir vücudu vardı. Dickinsonia adlı canlının fosilleri gezegen çapında 1970’lerden beri bulunuyordu. Ancak bunun hayvanlar âlemine mi, yoksa bitkiler âlemine mi ait bir fosil olduğu konusunda tartışma söz konusuydu. Dün yayınlanan bir makale ile bir grup araştırmacı bu tartışmaya son noktayı koydu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, Dickinsonia bir hayvandı; üstelik tespit edilen en eski hayvan. Araştırmacılar dün prestijli Science dergisinde bulgularını ve metotlarını paylaştı. Buna göre, araştırma ekibinin bir üyesi -paleontolog – Rusya’nın Karadeniz kıyılarında bir fosil buldu. Dickinsonia fosilini  inceleyen araştırmacı bunda hayvanlara ait olan moleküller tespit etti. Araştırmacının tespit ettiği şey kolesteroldü.

Aynı ekibin bir başka üyesi bu keşifle birlikte sanılandan çok daha eskilerde, yani 558 milyon yıl önce hayvanların sayılarının çok fazla ve vücutlarının da büyük olduğunu bulduklarını belirtti. Makale şimdiden bilim dünyasında olumlu eleştiriler aldı. Buna göre, söz konusu bulgular Edikeryen dönem – 542 ile 635 milyon yıl öncesi – ile ilgili de önemli bulgular sağlıyor. Dickinsonia ile ilgili keşif şimdiden “paleontoloji biliminin yeniden doğuşu” olarak nitelendiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus