Şubat ayında suikaste kurban giden Slovak gazeteci Jan Kuciak’ın katil zanlısı yakalandı

Şubat ayında bir suikaste kurban giden Slovak gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşının katil zanlısının yakalandığı açıklandı.  

Der Spiegel ve Reuters’in Slovak haber portalı Dennik M.’in haberinden aktardığına göre; Slovak polisinin yaptığı operasyon sonucunda, gazeteci Kuciak ve kız arkadaşını öldüren cinayet zanlısı ve ona yardım ettiğinden şüphelenilen toplam sekiz kişi gözaltına alındı.

Slovakya polisinin resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada; cinayetle bağlantılı olduğu düşünülen çok sayıda kişinin gözaltına alındığı doğrulanırken, soruşturmanın selameti açısından daha fazla bilgi verilmeyeceği belirtildi.

Ne olmuştu?

Gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşı Martina Kusnirova, 21 Şubat’ta Slovakya’nın batısındaki Velka Maca kasabasındaki evlerinde öldürülmüş olarak bulunmuştu. Kuciak öldürülmeden önce mafya-siyaset ve iş dünyası üçgenindeki bazı ilişkileri araştırıyordu. Kuciak’ın bazı hükümet üyeleriyle İtalyan mafyası arasındaki ilişkileri ortaya koyan ve tamamlanamayan çalışması ölümünden sonra yayınlanmıştı. Kuciak’ın çalışmasının yayınlanması, Slovak kamuoyunda infial yaratmış, büyük protesto gösterileri düzenlenmişti. Slovakya Başbakanı Robert Fico tepkilere direnemeyerek mart ayı ortasında istifa etmiş ve başbakanlık koltuğunu Sosyal Demokrat Peter Pellegrini’ye devretmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar