Esad’dan asker kaçaklarına af önerisi: Mülteciler Suriye’ye dönecek mi? 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2011 yılından bu yana askerlik hizmetinden kaçan kişiler için af çıkarmaya hazırlanıyor. Ancak af, iç savaş sırasında hükümete karşı savaşanları veya isyancılara katılanları kapsamıyor. Esad bu hamleyle, şu an yurtdışında bulunan ancak “kara liste”de olduğu için ülkelerine dönemeyen mültecilere dönüş çağrısı yapıyor.
Suriye devlet televizyonunun duyurduğu af teklifi, ülke içinde ve dışında bulunan Suriyelileri kapsıyor. Halen Suriye’de bulunan asker kaçaklarının aftan dört ay içinde, yurt dışında bulunanların ise altı ay içinde faydalanmaları gerekiyor.
Suriye’de yasalara göre normal şartlarda askeri hizmetten kaçanlar yıllarca hapiste tutuluyor.
Esad’ın asker kaçaklarına af önerisini Suriye uzmanı gazeteci Musa Özuğurlu ile konuştuk:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar