Evrenin derinliklerinin fotoğrafını çeken uzay teleskobu Hubble bozuldu

The Science News Reporter’ın haberine göre, uzay teleskobu Hubble’ın bazı fonksiyonları geçtiğimiz hafta durdu ve bundan dolayı veri toplamayı kesti. Bilim dünyasının gelmiş geçmiş en önemli aracı sayılan Hubble teleskobu hafta sonu bilim insanlarınca güvenli moda alındı. Tamir edilmeye çalışılan teleskop, 1990 yılından beri Dünya yörüngesinde faaliyet gösteriyor.

Bilim insanlarının bozulan fonksiyonlarını tekrar harekete geçirmek için yeni programlar yazdığı Hubble’ın hâlihazırda üç jiroskopu var. Bunlardan biri bozulmuş durumda. Hubble kalan jiroskoplarla çalışabiliyor ama yeteneklerinin önemli bir kısmını kaybetmiş oluyor.

Hubble’ın yerine geçecek araç ise henüz hazır değil. Hubble’dan daha yetenekli olan James Webb Uzay Teleskobu bilim insanları tarafından uzun zamandır hazırlanılıyor ancak bunun fırlatılması 2021 yılından önce olmayacak. Yani, James Webb Uzay Teleskobu devreye girene kadar Hubble önemini koruyacak.

İşte Hubble’ın çektiği efsanevi fotoğraflardan bazıları:

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar