Nâzım Hikmet’in oğlu Mehmet Nâzım 67 yaşında hayatını kaybetti

Nazım Hikmet’in 3 aylıkken ayrılmak zorunda kaldığı, sürgünde hep hasretini çektiği, evinin duvarlarını fotoğraflarıyla süslediği, Paris’te yaşayan oğlu ressam Mehmet Hikmet 67 yaşında hayatını kaybetti.

Mehmet Hikmet’in ölüm haberini ilk olarak, yakın arkadaşı Utku Varlık, Twitter hesabından duyurdu:

 

Nâzım Hikmet, 1950 yılında cezaevinden çıktıktan sonra Münevver Andaç’la birlikte olmuş, 1951 yılında Mehmet dünyaya gelmişti. Ancak Hikmet ile Andaç resmi olarak evli değildi ve Nâzım Hikmet oğlu üç aylıkken Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı. Mehmet Nâzım babası Nâzım Hikmet’le o günden sonra görüşemedi. Bugüne kadar babası hakkında hiçbir açıklama yapmadı.

Nâzım Hikmet, oğlu Mehmet Nâzım ile…

Nâzım Hikmet oğlu Mehmet Hikmet’e özlemini şu dizelerle anlatmıştı:

Karşı yaka memleket,
Sesleniyorum Varna’dan,

İşitiyor musun?

Memet! Memet!

Karadeniz akıyor durmadan,
Deli hasret, deli hasret,
Oğlum, sana sesleniyorum,

İşitiyor musun?

Memet! Memet!

Mehmet Nâzım

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar