Taliban, ABD’li generallerle Afgan yetkililerin toplantısını bastı, iki üst düzey Afgan öldürüldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Afganistan’ın ikinci en büyük kenti Kandahar’ın Emniyet Müdürü General Abdül Razik bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Razik’le aynı toplantıda bulunan Afganistan’daki ABD güçlerinin komutanı General Austin Scott Miller ise saldırıdan yara almadan kurtuldu. Taliban’ın üstlendiği saldırı, ülkede 20 Ekim’de düzenlenecek seçimlerin hemen öncesine denk geldi.

Guardian’ın haberine göre saldırıyı, toplantıda hazır bulunan bir koruma görevlisi düzenledi. Saldırıda Abdül Razik’le birlikte, Kandahar polis teşkilatının üst düzey bir istihbarat elemanı da hayatını kaybetti. Kandahar Valisi Zalmay Wesa’nın da yaralılar arasında olduğu bildirilirken durumu hakkında bilgi verilmedi. Ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Afganistan’daki ABD misyonundan yapılan açıklamada, toplantıda Afganistan’daki ABD güçlerinin komutanı General Austin Scott Miller’la birlikte başka ABD’lilerin de bulunduğu; Miller’ın saldırıdan yara almadan kurtulduğu, iki ABD’linin ise yaralı olduğu bilgisi verildi.

Kandahar Emniyet Müdürü General Abdül Razik, bazı insan hakları ihlalleriyle suçlanmakla birlikte, bölgedeki hükümet karşıtı gruplara karşı verdiği amansız mücadeleyle de tanınıyordu.

Saldırıyı Taliban örgütü üstlendi. Taliban ülkede 20 Ekim’de düzenlenecek seçimleri boykot ediyor ve seçim mitingleri gibi etkinlikleri sık sık hedef alıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus