ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Brezilya’nın yeni devlet başkanı Jair Bolsonaro’yu selamladı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Jair Bolsonaro’nun Brezilya’nın yeni devlet başkanı seçilmesini “pozitif bir işaret” olarak değerlendirdi ve “tiranlık troykası” olarak nitelendirdiği Venezüela, Küba ve Nikaragua’ya karşı yeni bir ittifakın sinyallerini verdi.

The Guardian’da yer alan habere göre, geçen perşembe günü Miami’de yaptığı konuşmada Bolton, ABD’nin Venezüela ve Küba’ya yeni yaptırımlar uygulayacağını belirtti. Bu yaptırımlar ABD vatandaşlarının Venezüela altınıyla ticarete dahil olmalarını yasaklamayı da kapsıyor.

Bolton, Venezüela ve Küba’ya ek yaptırımların yanı sıra, Küba askeri ve istihbarat servisi ile ilişkisi olan ya da fonlanan iki düzine kişinin ve tüzel kişiliğin de yaptırım listesine eklendiğini belirtti.

Bolton konuşmasını, seçmenlerinin önemli bir kısmını Küba ve diğer Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin oluşturduğu Florida’daki ara seçimlerden birkaç gün öncesinde gerçekleştirdi. Kolombiya’da ve Brezilya’daki son seçimlerde alınan sonuçları pozitif işaretler olarak değerlendiren Bolton, bu sonuçların ayrıca, serbest piyasa ilkeleri konusunda büyüyen bölgesel taahhüdü gösterdiğini vurguladı. Bolton “Bu yarımkürede totaliterlik, sosyalizm ve baskının yıkıcı güçleriyle de karşı karşıyayız” dedi. Bolton bahsedilen üç ülkeyi bölgesel istikrarsızlığın ve yoğun insani acıların sebebi olarak görüyor.

Venezüela ekonomisinin çökmesinin komşu ülkelere yaklaşık 2 milyon insanın göç etmesine sebep olduğunun belirtildiği haberde, Nikaragua’da da Devlet Başkanı Daniel Ortega’ya karşı yapılan protestolarda yüzlerce insanın öldürüldüğü bilgisine yer verildi.

Bolton’un konuşması Latin Amerika’da tansiyonun yükseldiği bir döneme denk geldi. Bu haftanın başında Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Brezilya basınında yer alan Kolombiya’nın Venezüela lideri Maduro’yu devirmek için Bolsonaro ile birlikte güç kullanacağı haberlerini inkar etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar