“Genç Buda” cinsel saldırı suçlamalarıyla karşı karşıya

The Guardian’ın haberine göre, Nepal’de takipçileri tarafından Buda’nın reenkarnasyonu olduğuna inanılan 28 yaşındaki manevi lider hakkında, müritlerinden birkaçının kaybolması üzerine soruşturma başlatıldı.

Ram Bahadur Bomcan adındaki genç adam 2005 yılında, takipçilerinin onun ormanda aylarca hareket etmeden, yemeden, içmeden ve uyumadan meditasyon yapabildiğini iddia etmesiyle meşhur olmuştu. Üne kavuştuğunda 15 yaşında olan Bomcan, bazı müritlerinin inziva yerlerinden kaybolması üzerine şimdi müritlerine cinsel ve fiziksel şiddet uygulamak suçlamalarıyla karşı karşıya.

İstismar iddiaları, mucizelerini gözleriyle görmek için binlerce insanın ormanda günlerce sırada beklediği Bomcan’ın peşini uzun zamandır bırakmıyor. Geçen eylül ayında, 18 yaşındaki bir rahibe Bomcan’ın kendisine tecavüz ettiğini iddia etmişti. Onlarca kişi daha Bomcan tarafından saldırıya uğradıkları iddiasıyla şikayette bulunmuştu. Bomcan ise, meditasyon sırasında kendisini rahatsız ettikleri için onları dövdüğünü söylemişti. Bomcan’la ilişkili topluluklar da iddiaların temelsiz olduğunu savunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar