Hırvatistanlı kadınlar jinekolog şiddetine karşı kampanya başlattı

Hırvatistan’da kadınlar, doğum ve jinekoloji muayenesi sırasında yaşadıkları kötü muameleye karşı kampanya başlattı. Binlerce kadının, #MeToo (Ben de) hareketine benzer bir şekilde hikayelerini paylaşması üzerine, ülke genelinde kadınlara yönelik jinekoloji muayenesindeki istismar vakalarıyla ilgili protestolar başladı.  

BBC’de yer alan habere göre, jinekolojik müdahale ve tedavi süreçlerinde kadınların maruz kaldığı aşağılayıcı söylemlerin, acılarının görmezden gelinmesinin sistematik bir sorun olduğunu söyleyen eylemciler, protestolar sırasında kadınların paylaştıkları hikayeleri okudu.  

Tartışmalar ise Hırvatistan meclis kürsüsünde, bir kadın milletvekilinin başından geçenleri anlatması üzerine ülke genelinde #BreaktheSlince hastagi altında başlamıştı. Erkeklerin çoğunlukta olduğu mecliste konuşan Ivana Nincevic-Lesandric “Kollarımı ve bacaklarımı bağladılar ve anestezi uygulamadan kürtaja başladılar. Hayatımın en zor 30 dakikasıydı ve her saniyeyi hatırlıyorum” diyerek sorunu meclise taşımıştı.

Milletvekilinin açıklamalarından sonra konuşan Sağlık Bakanı Milan Kujundzic ise “bu olayın hayal ürünü olduğunu ve Hırvatistan hastanelerinde böyle olayların yaşanmadığını, sağlık raporlarını verirse göz atabileceğini” söyleyerek iddiaları yalanladı. 

“Seks yaparken ağlamadın, şimdi kapa çeneni” 

Hırvat ebeveyn hakları kuruluşu RODA ise ellerinde düşük sonrası kürtaj, biyopsi gibi uygulamaların anestezi yapılmadan gerçekleştirildiğine dair pek çok belge olduğunu açıkladı. Sorunun uzun süredir görmezden gelindiğini söyleyen kuruluş; kadınlara, hikayelerini paylaşmaları ve kampanya çerçevesinde kamusal alanlarda “kırmızı el izleri” bırakarak ses çıkarmaları için cesaret veriyor. 

Mağdurların, fiziksel acının yanı sıra “Seks yaparken ağlamadın, şimdi kapa çeneni!”, “Ağlayıp şımarıklık yapma” gibi söylemlerle de karşılaştıklarını anlattıkları paylaşımlar, Hırvatistan’da kadınlara yönelik kurumsal şiddet sorununu görünür kıldı.  

Kadınların acısına erkeklerinkinden farklı mı yaklaşılıyor? 

BBC’ye konuşan RODA kuruluşundan Ulla Marton ise soruna “kadınların acıyı kaldırabileceğine dair kültürel beklentilerin” neden olduğunu ve “bir kadın, bir şeyin canını acıttığını söylediğinde; benzer bir durumdaki erkek kadar kendisine inanılmadığını” belirtiyor. Marton ayrıca, “Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle pek çok doktorun, daha iyi çalışma koşulları nedeniyle AB ülkelerine gitmesi ve ülkede profesyonel açığı olmasının” da yaşanan bu sorunda etkisi olduğunu söylüyor.  

Hırvatistan’da başlayan bu hareket, Balkan ülkeleri geneline yayılmaya başladı. Bosna’da da kadınlar sosyal medya üzerinden benzer paylaşımlarda bulunuyor. Balkanlar genelindeki bu dalga ise Hollywood’ta geçen sene başlatılan #MeToo hareketiyle özdeşleştiriliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar