Boeing’in elektrikli otonom yolcu uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Amerikan havacılık şirketi Boeing, uzun süredir üzerinde çalışılan otonom hava aracının ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Boeing firmasından yapılan açıklamaya göre, PAV (Passenger air vehicle: yolcu hava aracı) prototipi, uçuş sırasında aracın otonom özelliklerini ve yer kontrol sistemlerini, kontrollü bir kalkış, uçuş ve iniş testi ile tamamladı. Firma geleceğin hava araçlarının, kanatlı uçuşların yanı sıra dikey ve ileri uçuş modları kullanacağını ve bu değişimlerin çok iyi bir mühendislik gerektirdiğini belirtiyor.

Boeing Teknoloji Şefi Greg Hyslop, “Bir yılda kavramsal bir tasarımdan uçan bir prototipe geçtik” dedi ve ekledi: “Boeing’in uzmanlığı ve yeniliği, havacılığın dünyanın en güvenli ve en verimli ulaşım şekli olarak geliştirilmesinde kritik öneme sahip ve yeni hareket çözümlerine güvenli, yenilikçi ve sorumlu bir yaklaşımla yol göstermeye devam edeceğiz.”

Elektrikli bir motora sahip olan PAV prototipi, kalkıştan inişe kadar 80.47 kilometre menzile sahip tam otonom uçuş için tasarlandı. Araç 9.14 metre uzunluğunda ve kanat aralığı 8.53 metre genişliğinde.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar