ABD’de hükümet 21 günlüğüne tekrar açıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump’ın hükümet geçici olarak tekrar açılmasına olanak sağlayan tasarıyı imzalamasının ardından, 35 gündür süren kriz bir süreliğine son buldu. Kongre, 22 Aralık’tan bu yana kapalı olan hükümetin üç haftalığına geçici olarak açılmasını öngören yasa tasarısını bugün onaylamıştı. 

Trump, 15 Şubat’a kadar hükümetin yeniden açılması ve bu sürede iki parti arasında sınır güvenliği konusunda müzakerelere devam edilmesi yönünde anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bunun ardından, anlaşma kapsamında hükümetin geçici olarak açılmasını ve müzakerelerin devam etmesini öngören tasarı Kongre’den hızlıca geçti. Tasarıda Trump’ın Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar için Kongre’den talep ettiği bütçeyle ilgili bir madde yer almıyor.

Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, bu adımın kesinlikle taviz anlamına gelmediğini, varılan geçici uzlaşmanın kapanmadan zarar gören milyonlarca kişiyi korumayı amaçladığını belirtti. Trump ayrıca, 21 gün içinde bir anlaşma olmaması durumunda mücadeleye geri döneceklerini de sözlerine ekledi.

Trump, daha önce yaptığı açıklamada da, 15 Şubat’a kadar sınır güvenliği konusunda uzlaşma sağlanmadığı takdirde “Ya hükümet yeniden kapanır ya da acil durumlarda anayasanın bana verdiği yetkiyi kullanırım” demişti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus