Arap Yarımadası’na ayak basan ilk Papa

Katoliklerin ruhani lideri Francis, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yaptığı ziyaretle, Arap Yarımadası’na ayak basan ilk Papa oldu. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan’ın davetlisi olan Papa Francis, bugün Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’nin baş imamı Şeyh Ahmed el Tayyib’in girişimiyle düzenlenen “İnsani Kardeşlik” temalı dinlerarası diyalog konferasında konuşacak. Davetliler arasında Hıristiyan ve Müslüman temsilcilerin yanı sıra Yahudiler, Budistler ve Hinduların da yer aldığı konferans, BAE’nin “Hoşgörü Yılı” adıyla başlattığı PR kampanyası çerçevesinde yapılıyor.

Papa salı günü de Abu Dabi’nin en büyük stadyumunda 130 bin civarında Hıristiyan’ın katılması beklenen kitlesel bir ayin düzenleyecek. BAE’de çoğu Filipinler ve Hindistan’dan olmak üzere yaklaşık bir milyon Hıristiyan yaşıyor.

Papa Francis dün Abu Dabi yolculuğuna çıkmadan önce Vatikan’daki pazar ayini sırasında Yemen halkı için dua ederek, savaşın sona erdirilmesi çağrısı yaptı. Papa, ayine katılanlara “Güçlü biçimde dua edelim, çünkü çocuklar aç, susuz, biilaç, ölüm tehlikesi altında” diye seslendi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar