Hüseyin Avni Dede 55 yıldır sergi açtığı Çınaraltı’ndan sürgün edildi

Hüseyin Avni Dede, Sahaflar Çarşısı’nın önündeki çınarın simgesi. İstanbul’un tarihi yüzlerinden biri. 55 yıldır bu çınarın altında sergi açıyor.

Dede çocukluğunu da gençliğini de kısacası tüm ömrünü burada geçirmiş. Kendisini tanıyanların sayesinde bugün hâlâ geçimini sağlıyor. Ancak Dede bir süredir, çocukluğundan beri gelip gittiği bu yerden sürgün. 25 Haziran 2018’den beri Çınaraltı’nda sergi açmasına izin verilmediğini söyleyen Dede, birkaç kişinin zabıtalarla yaşadığı sorundan kendisinin de etkilenmesinden şikayetçi. En yakın zamanda tekrar Çınaraltı’na dönmek istiyor.

Hüseyin Avni Dede ile yaptığımız röportajı buradan izleyebilirsiniz.

Kamera: Özge Elvan

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar