Romanya’da sahte estetik cerrah skandalı özel sağlık sistemindeki sorunları günyüzüne çıkardı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The New York Times’ta yer alan habere göre, Romanya’da “Dr. Matthew Mode” takma adıyla estetik operasyonlar yapan bir kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Bu kişinin daha önce “Matteo Politi” adıyla, Bükreş’teki bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmetleri uzmanı olarak bir tanımlama kodu aldığı, ancak bu kodun ilaç uygulaması ve ameliyat yapabilmek için tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. Bu kişinin “Matteo Politi” adıyla daha önce İtalya’da yasa dışı ilaç uygulamaları yaptığı ve bu yüzden hapis cezası aldığı belirtildi.

Daha önce Facebook’ta sıklıkla cerrahi müdahale reklamları yapan Politi, bu haberin yayılmasının ardından, “Kaçmıyorum, yalnızca nerede olduğumu söylememeyi tercih ediyorum. Sertifikalarım onaylandı, bir avukat yardımıyla kendime doktor diyebilirim” açıklamasında bulundu. Ancak Politi’nin sahip olduğunu iddia ettiği derecelerin neler olduğu bilinmiyor.

Bükreş’teki “Monza Hastanesi” adlı özel klinik, Matteo Politi adlı birinin geçen aralık ayında bir kadın hastayı ameliyat ettiğini doğruladı. Hastanenin internet sitesinde yayınlanan açıklamada “Monza Grubu, bu olayda mağdur taraftadır ve Matteo Politi’ye karşı yasal işlem başlatmıştır” denildi.

Yaşanan bu durum, Romanya’da özel hastanelerle ilgili yasal boşlukları yeniden gündeme getirdi. Geçen yıl yanlış cerrahi uygulamaların ortaya çıkmasının ardından Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea, özel sağlık sistemi üzerindeki kontrolün artacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus