Romanya’da sahte estetik cerrah skandalı özel sağlık sistemindeki sorunları günyüzüne çıkardı

The New York Times’ta yer alan habere göre, Romanya’da “Dr. Matthew Mode” takma adıyla estetik operasyonlar yapan bir kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Bu kişinin daha önce “Matteo Politi” adıyla, Bükreş’teki bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmetleri uzmanı olarak bir tanımlama kodu aldığı, ancak bu kodun ilaç uygulaması ve ameliyat yapabilmek için tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. Bu kişinin “Matteo Politi” adıyla daha önce İtalya’da yasa dışı ilaç uygulamaları yaptığı ve bu yüzden hapis cezası aldığı belirtildi.

Daha önce Facebook’ta sıklıkla cerrahi müdahale reklamları yapan Politi, bu haberin yayılmasının ardından, “Kaçmıyorum, yalnızca nerede olduğumu söylememeyi tercih ediyorum. Sertifikalarım onaylandı, bir avukat yardımıyla kendime doktor diyebilirim” açıklamasında bulundu. Ancak Politi’nin sahip olduğunu iddia ettiği derecelerin neler olduğu bilinmiyor.

Bükreş’teki “Monza Hastanesi” adlı özel klinik, Matteo Politi adlı birinin geçen aralık ayında bir kadın hastayı ameliyat ettiğini doğruladı. Hastanenin internet sitesinde yayınlanan açıklamada “Monza Grubu, bu olayda mağdur taraftadır ve Matteo Politi’ye karşı yasal işlem başlatmıştır” denildi.

Yaşanan bu durum, Romanya’da özel hastanelerle ilgili yasal boşlukları yeniden gündeme getirdi. Geçen yıl yanlış cerrahi uygulamaların ortaya çıkmasının ardından Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea, özel sağlık sistemi üzerindeki kontrolün artacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar