British Council, makalesini reddettiği George Orwell’den 70 yıl sonra özür diledi.

BBC’de yer alan habere göre, George Orwell’in 1946 yılında yazdığı British Cookery (İngiliz Aşçılığı) adlı makale, İngiltere’nin diğer ülkelerle ilişkilerine katkıda bulunmak için kurulan British Council tarafından reddedilmişti. Ret sebebi olarak ise yazının Avrupalı okuyucular için yayımlanmasının mantıklı olmadığı gösterilmişti.   

Yazıyı değerlendiren editör, birkaç ufak eleştiri yapmakla birlikte yazının muhteşem olduğunu kabul etti. Eleştirilerden en dikkat çekeni ise Orwell’in makalesinde yer verdiği portakal reçeli tarifinde çok fazla şeker ve su yer almasıydı. Orwell makalesinde aynı zamanda İngiliz beslenme biçiminin “basit, ağır ve biraz görgüsüz” olduğundan bahsediyordu. 

British Council’ın kıdemli analistlerinden Alasdair Donaldson, kurumun 1945 yılında yaşanan gıda krizinin hemen ertesinde aşçılık ve yemek merkezli bir makaleye yer verme riskinden kaçınmak istediğini söyledi.  

Donaldson aynı zamanda, kurumun 70 yıl sonra, 20. yüzyılın en büyük İngiliz yazarlarından birinin reddedilen makalesini talihsiz ret mektubuyla birlikte yayımlayarak özür dilemekten ötürü memnun olduğunu da belirtti.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar