Tayland Prensesi başbakanlığa adaylığını açıkladı, cunta ve kraliyet ailesi ilk kez karşı karşıya

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tayland Kralı’nın kardeşi Prenses Ubolratana Rajakanya Sirivadhana Barnavadi, ülkede 24 Mart tarihinde düzenlenecek genel seçimlerde Thai Raksa Chart Partisi’nden başbakan adayı oldu.

2014’te ordunun yönetime el koymasının ardından düzenlenen ilk seçim olma özelliğini taşıyan 24 Mart seçimlerinde Prenses Ubolratana, verdiği bu beklenmeyen kararla seçimin favorilerinden cunta lideri Prayut Chan-ocha’nın en büyük rakibi haline geldi.

67 yaşındaki Prenses Ubolratana’nın verdiği bu karar cunta rejimiyle kraliyet ailesini karşı karşıya getirme potansiyeli taşıdığından büyük önem arz ediyor. Zira Tayland’da geleneksel olarak kraliyet ailesi “siyaset-üstü” olarak görülüyor. Bunun yanında Tayland’da kraliyet ailesini eleştirmek 15 yıla kadar hapis yatmaya varabilecek bir suç niteliği taşıyor. Her ne kadar Prenses Ubolratana yaklaşık 40 yıl önce bir yabancıyla evlenmek için unvanlarından feragat etse de, halkın gözünde kraliyet ailesine mensup olarak görülüyor. Bu yüzden gözlemciler, Prensese ve partisine muhalefet etmenin zorlaşacağı görüşünde. Kraliyet ailesinin halkın gözündeki prestij ve meşruiyetinin cuntadan daha fazla olması ise cunta yönetimini seçimlerde zorlayacak konuların başında geliyor.

Öte yandan; Thai Raksa Chart Partisi, 2006 yılında darbeyle devrilen ve yurtdışında sürgünde bulunan eski Başbakan Thaksin Şinavatra’nın partisi Peu Chart ile ittifak halinde seçime giriyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus