Tayland Prensesi başbakanlığa adaylığını açıkladı, cunta ve kraliyet ailesi ilk kez karşı karşıya

Tayland Kralı’nın kardeşi Prenses Ubolratana Rajakanya Sirivadhana Barnavadi, ülkede 24 Mart tarihinde düzenlenecek genel seçimlerde Thai Raksa Chart Partisi’nden başbakan adayı oldu.

2014’te ordunun yönetime el koymasının ardından düzenlenen ilk seçim olma özelliğini taşıyan 24 Mart seçimlerinde Prenses Ubolratana, verdiği bu beklenmeyen kararla seçimin favorilerinden cunta lideri Prayut Chan-ocha’nın en büyük rakibi haline geldi.

67 yaşındaki Prenses Ubolratana’nın verdiği bu karar cunta rejimiyle kraliyet ailesini karşı karşıya getirme potansiyeli taşıdığından büyük önem arz ediyor. Zira Tayland’da geleneksel olarak kraliyet ailesi “siyaset-üstü” olarak görülüyor. Bunun yanında Tayland’da kraliyet ailesini eleştirmek 15 yıla kadar hapis yatmaya varabilecek bir suç niteliği taşıyor. Her ne kadar Prenses Ubolratana yaklaşık 40 yıl önce bir yabancıyla evlenmek için unvanlarından feragat etse de, halkın gözünde kraliyet ailesine mensup olarak görülüyor. Bu yüzden gözlemciler, Prensese ve partisine muhalefet etmenin zorlaşacağı görüşünde. Kraliyet ailesinin halkın gözündeki prestij ve meşruiyetinin cuntadan daha fazla olması ise cunta yönetimini seçimlerde zorlayacak konuların başında geliyor.

Öte yandan; Thai Raksa Chart Partisi, 2006 yılında darbeyle devrilen ve yurtdışında sürgünde bulunan eski Başbakan Thaksin Şinavatra’nın partisi Peu Chart ile ittifak halinde seçime giriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar